Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Przed nami pierwsza niedziela handlowa w 2023 roku

Dodano: , źródło: fot. Pixabay

W 2023 roku wyznaczono siedem niedziel, podczas których sklepy mogą być otwarte. Najbliższa niedziela, 29 stycznia, będzie niedzielą handlową. Sprawdź, kiedy będzie następna.

Niedziele handlowe 2023. W najbliższą niedzielę zrobimy zakupy!

Wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu w niedziele nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od stycznia 2019 roku przepisy zostały zaostrzone, a zakaz handlu w niedziele nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy.

Po najnowszej zmianie ustawy niedzielne zakupy zrobimy tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku. Są to ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje przypadki, w których handel jest dozwolony w każdą niedzielę. Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe otwarte mogą być sklepy prowadzone przez właścicieli oraz pełniące funkcję placówek pocztowych, aptek lub cukierni i stacje benzynowe.

Lista niedziel handlowych w 2023 roku:

  • niedziela 29 stycznia 
  • niedziela 2 kwietnia 
  • niedziela 30 kwietnia 
  • niedziela 25 czerwca 
  • niedziela 27 sierpnia 
  • niedziela 17 grudnia 
  • niedziela 24 grudnia

Ustawa zakłada też ograniczenia handlu w dniu Wigilii i w sobotę przed Wielkanocą. W te dni sklepy będą mogły być otwarte tylko do godziny 14:00. Oznacza to, że ostatnia z siedmiu wyznaczonych w tym roku niedziel handlowych będzie skrócona.

W jakich godzinach będą otwarte sklepy?

Godziny otwarcia sklepów w niedziele handlowe zależą od ich uregulowania przez sieć. Na ogół są to standardowe godziny otwarcia, jednak w niektórych lokalizacjach zdarzają się wyjątki, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich godzinach dany sklep będzie otwarty, warto przed wyjściem z domu sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej sieci lub sklepu.

?>
Ładowanie Rozmowy