Rząd przedstawił swoją propozycję wysokości płacy minimalnej w 2023 roku. Wstępnie zapowiedziano 2 podwyżki – w styczniu i lipcu.
Czekają nas spore podwyżki
Rząd zapowiedział, że w 2023 roku nastąpią 2 podwyżki minimalnej płacy. Pierwsza z nich czeka nas już w styczniu – wówczas wzrośnie o 373 złote brutto, z 3010 do 3383 złotych. W lipcu dojdzie do kolejnej zapowiadanej podwyżki; tym razem do 3450 złotych brutto. Zmieni się także stawka płacy za godzinę: od stycznia będzie wynosiła 22,10 zł, zaś od lipca – 22,50 zł.
Propozycja rządu nie jest ostateczna – wszystko zależy od tempa wzrostu inflacji.
Przypominamy, że na podstawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oblicza się wysokość różnych świadczeń, kar, mandatów oraz składek na ZUS. Oznacza to, że te mogą również wzrosnąć.
Rada Dialogu Społecznego podzielona
Rząd musiał przedstawić swoją propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę Radzie Dialogu Społecznego. Organ nie zareagował na nią jednogłośnie – niezgoda powstała pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Niestety nie udało im się wypracować wspólnego stanowiska w terminie wyznaczonym przez ustawę. Jeśli organ nie zaakceptuje stawek rządowych, rząd i tak ma prawo ogłosić je w takiej wysokości, jaką wcześniej zaproponował.