Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Od września wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodano: , źródło: Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej

W związku z sytuacją epidemiologiczną i zamknięciem placówek opiekuńczo-wychowawczych rząd wprowadził dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia praktycznie od początku pandemii koronawirusa do 26 lipca. Teraz zasiłek ma wrócić.


 Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19 – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Zasiłek ten będzie przysługiwał od 1 do 20 września rodzicom i opiekunom w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Przedstawiciele rządu zapewniają, że w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.

W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Kto skorzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

  1. rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  2. ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

fot. pixabay.com

Ładowanie Rozmowy