Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mikołów: Samorządowcy przeciw "Lex knebel"

Dodano: , źródło: Aktualności Powiatu Mikołowskiego [FB]

Samorządowcy z ruchu Tak! Dla Polski zorganizowali 12 lipca na terenie Centrum Przesiadkowego w Mikołowie briefing prasowy poświęcony nowelizacji ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko nazywanej również „lex knebel” dlatego, że ogranicza wpływ społeczeństwa, samorządów i organizacji pozarządowych na realizacje inwestycji strategicznych, które mają mieć przyspieszoną ścieżkę realizacji z pominięciem tak ważnego elementu, jakim są konsultacje społeczne przed wydawaniem oceny środowiskowej.

Obecni na spotkaniu samorządowcy przekonywali, iż nowelizacja tego prawa ogranicza wpływ społeczeństwa na tego rodzaju przedsięwzięcia. Nie ukrywano również obaw, iż wśród inwestycji strategicznych, które mogłyby zostać wyłączone z oceny oddziaływania znalazłaby się linia 170 KDP CPK. Padały argumenty, że konsultacje społeczne były ostatnią szansą na zablokowanie tej szkodliwej dla Mikołowa i powiatu inwestycji.

Samorządowcy przeciw "Lex knebel"

Prócz innych poruszonych w trakcie spotkania kwestii pojawiły się tematy dotyczące nierównego traktowania przez rządzących samorządów. Chodzi o subwencje, wpłaty i udziały w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw, które rząd oszacował na prawie 40 mld zł. Jednak jak ocenia Związek Miast Polskich, zasady podziału dodatkowych środków przewidzianych dla samorządów na 2023 r. są niesprawiedliwe.

Podobną ocenę przestawił ŚZGiP, który wskazał, że tylko w latach 2019-2023 samorządy w województwie śląskim utraciły w wyniki zmiany w polityce fiskalnej państwa 5,4 mld złotych. Dlatego, jak mówił goszczący w Mikołowie prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński prezes Stowarzyszenia Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski domaga się on zmiany systemu podatkowego na bardziej sprawiedliwy i transparentny dla samorządów.

Obecny na spotkaniu Starosta Mikołowski Mirosław Duży poruszył kwestie zadłużenia szpitali powiatowych, których kondycja finansowa jest coraz gorsza. Jak przyznał, w przypadku naszego szpitala powiatowego brakuje około 10 mln złotych. Przyczynę tego stanu upatruje w niższej wycenie świadczeń dla szpitali powiatowych oraz braku należytych nakładów na służbę zdrowia. Jak podkreślił, samorządy, w szczególności powiaty, nie są w stanie tak, jak do tej pory finansować służby zdrowia i sytuacja wymaga szybkich zmian.

Ładowanie Rozmowy