Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Lekkoatleci i Stadion Śląski wyróżnieni podczas gali w hotelu "Hilton" w Warszawie

Dodano: , źródło: UMWS

Znamy już laureatów 87. plebiscytu organizowanego przez Przegląd Sportowy, w którym wybierani są najlepsi sportowcy, trenerzy, drużyny i wydarzenia. Choć podczas gali w hotelu „Hilton” w Warszawie – transmitowanej przez telewizję Polsat – na pierwszym uplasował się Robert Lewandowski, to obok naszego czołowego „eksportowego” piłkarza, ten wieczór należał do lekkoatletów i Stadionu Śląskiego.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce imprezą 2021 roku

Najlepszą ubiegłoroczną imprezą sportową w Polsce okrzyknięto majowe Drużynowe Mistrzostwa Europy, które odbywały się na Stadionie Śląskim. Biało-czerwoni obronili podczas tych zawodów złoty medal, zaś poziom organizacyjny, zachowanie standardów bezpieczeństwa w dobie pandemii, zyskał ogromne międzynarodowe uznanie. Przyznana przez Przegląd Sportowy statuetka, odebrana podczas gali przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego to kolejny wielki, ale i zasłużony sukces.

- Tak prestiżowa nagroda przyznana za organizację Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce to dla nas motywacja do jeszcze efektywniejszej pracy, stawiania sobie coraz to nowych wyzwań. Województwo Śląskie stało się kolebką Królowej Sportu, a Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny jej wizytówką. Profesjonalizm i determinacja sprawiły, że w 2028 roku to właśnie Województwo Śląskie będzie organizatorem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, najważniejszej imprezy tej rangi na Starym Kontynencie. To ogromna promocja dla regionu. W ten sposób umacniamy jego pozycję nie tylko na sportowej mapie Polski. Naszymi partnerami w tych staraniach i pracy promocyjnej są Ambasadorzy Silesia „Galacticos” Athletics Team. To wyjątkowa grupa najlepszych sportowców, którzy osiągnęli wszystko na światowych zawodach z medalami olimpijskimi włącznie. Jestem przekonany, że czeka nas jeszcze wiele wspólnych sukcesów. Razem tworzymy wyjątkową sportową rodzinę – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

- Statuetka otrzymana za Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, które gościliśmy jako gospodarz na Stadionie Śląskim ma ogromną wartość. Pamiętamy, że jest to sukces całego województwa. Stajemy się silną sportową marką. Ale to tylko dopinguje do dalszej pracy – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Laureaci 87. plebiscytu Przeglądu Sportowego

Mimo że tytuł najlepszego sportowca 2021 roku przypadł Robertowi Lewandowskiemu, to obok niego błyszczeli lekkoatleci. Otrzymali oni w sumie aż pięć nominacji. Dla przypomnienia to reprezentanci Polski podczas igrzysk w Tokio zdobyli aż dziewięć z 14 medali. Wielu z nich to Ambasadorzy Stadionu Śląskiego. Na drugim stopniu podium uplasowała się złota medalistka w rzucie młotem z Tokio, Anita Włodarczyk.

- W jakiejś mierze mogę mówić, że jestem już sportowcem spełnionym. Ale wciąż jest we mnie impuls do walki o kolejne trofea. Dziś myślę już o igrzyskach w Paryżu – zaznaczyła nasza mistrzyni olimpijska.

Tuż poza podium, ale na wysokim czwartym miejscu znalazł się tyszanin, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, Dawid Tomala. W Tokio sięgając po złoty medal był sprawcą jednej z największych sensacji.

- Dla mnie rok ubiegły był niesamowity. Wierzę, że jest to tak naprawdę dopiero początek tej drogi – mówi Dawid Tomala.

Do dziesiątki najlepszych sportowców ubiegłego roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego trafiła także oszczepniczka, również medalistka z Tokio Maria Andrejczyk i nasza czołowa biegaczka, także zdobywczyni medalu olimpijskiego – Justyna Święty-Ersetić. Najlepszym trenerem wybrano Aleksandra Matusińskiego, architekta sukcesu naszych biegaczek.

- Statuetkę chciałbym dedykować wszystkim trenerom klubowym, bo to oni wykonują gigantyczną pracę u podstaw – zaznaczył Aleksander Matusiński.

Gala Przeglądu Sportowego była wieczorem wzruszeń dla Piotra Małachowskiego. Nasz czołowy dyskobol po igrzyskach w Tokio, podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim po ponad 20 latach startów zakończył karierę, ale nadal aktywnie włącza się w promocję lekkoatletyki. W Warszawie otrzymał statuetkę Superczempiona, za udział w akcjach charytatywnych.

- Nie ukrywam, że łezka w oku się zakręciła. Najfajniejsze czuć, że to wszystko miało sens. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez lata mnie wspierali – powiedział Piotr Małachowski.

Dziesiątka najlepszych sportowców

 1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
 2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
 3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
 4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
 5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
 6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
 7. Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik (sztafeta mieszana 4x400 m)
 8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarska czwórka podwójna kobiet)
 9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
 10. Tadeusz Michalik (zapasy)

Pozostałymi nominowanymi byli: Patryk Dobek, Paweł Fajdek, Hubert Hurkacz, sztafeta 4x400 m (Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska), Malwina Kopron, czwórka kajakarska (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill, Kamil Stoch, Iga Świątek i Piotr Żyła.

Gala Mistrzów Sportu — zwycięzcy kategorii specjalnych

 • Trener Roku: Aleksander Matusiński
 • Drużyna Roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
 • Sport Bez Barier: Róża Kozakowska
 • Superczempion: Piotr Małachowski
 • Od Zawsze Ze Sportem: Totalizator Sportowy
 • Impreza Roku: Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce na Stadionie Śląskim
 • Sport i Biznes: Robert Kubica i Daniel Obajtek
Ładowanie Rozmowy