Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Koronawirus - najważniejsze informacje z województwa śląskiego

Dodano:

Odwołane zajęcia w szkołach oraz imprezy miejskie i kulturalne, zamknięte urzędy i instytucje miejskie, wstrzymana możliwość odwiedzin w szpitalu – to działania zapobiegawcze związane z SARS-Cov-2, czyli tzw. koronawirusem.

Obecnie kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne, przestrzeganie wydawanych zaleceń oraz zachowanie spokoju. W trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny rząd i samorządy wydały szereg zaleceń, które przedstawiamy poniżej.


Sytuacja na Śląsku (06.04.2020)

 • Nadzór epidemiologiczny: 6 999 osób
 • Kwarantanna: 3 425 osób
 • Hospitalizacja: 223 osoby
 • Potwierdzone zarażenia: 555 osób
 • Przypadki śmiertelne: 24 osoby
 • Pacjenci wyleczeni: 12 osób

Sytuacja w Polsce (06.04.2020)

 • Nadzór epidemiologiczny: 37 295 osób
 • Kwarantanna: 143 256 osób
 • Hospitalizacja: 2 444 osoby
 • Potwierdzone zarażenia: 4 201 osób
 • Przypadki śmiertelne: 98 osób
 • Pacjenci wyleczeni: 162 osoby

Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych

AKTUALIZACJA:  Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do czasu świąt Wielkiej Nocy

- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy; to trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny [...] Społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji programu. Zajęcia przez internet będą odbywały się już regularnie.

- Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd poinformował także, że wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 kwietnia).

- Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego - podkreślał szef rządu. - Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny - zaznaczał Morawiecki.

 Czytaj więcej: Rząd wprowadził dziś stan epidemii. Lekcje w szkołach wstrzymane do Wielkanocy


Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze.

W związku z poleceniem Wojewody Śląskiego od 12 marca do odwołania zamknięte są także wszystkie żłobki i kluby dziecięce wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie miasta.

Czytaj więcej: Wszystkie placówki oświatowe w Polsce zostaną zamknięte na dwa tygodnie!
 

Podstawowa opieka zdrowotna i przychodnie specjalistyczne

Zmieniają się zasady udzielania porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz przychodni specjalistycznych:

 • przed wizytą u lekarza należy skontaktować się telefonicznie ze swoją przychodnią
 • każdemu pacjentowi, również bez infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona porada telefoniczna.
 • tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na wizytę lekarską, na konkretną godzinę; o konieczności wizyty decyduje lekarz
 • lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego
 • do odwołania zostaje wstrzymane pobieranie materiału do badań laboratoryjnych (krew, mocz, kał). W pilnych wypadkach o konieczności badań zdecyduje lekarz
   

Zakończenie kwalifikacji wojskowej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.).

Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Czytaj więcej: Kwalifikacja wojskowa w tym roku zostaje zakończona!
 

Działania podjęte przez Związek Transportu Metropolitalnego

 • Wprowadzenie od 16.03 do co najmniej 25.03, poza dniami weekendowymi, rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.
 • Zawieszenie linii tramwajowych nr 38 (od 14.03) oraz nr 0 i 11 (od 16.03).
 • Mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością.
 • Wzmożona kontrola czystości pojazdów.
 • Zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi.
 • Zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03).
 • Realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe).
 • Decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych.
 • Regularna obsługa przystanków "na żądanie".
 • Dodatkowe wietrzenie pojazdów.

Czytaj więcej: Od 16 marca zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM ogranicza i zawiesza niektóre kursy


Dyspensa od niedzielnej mszy świętej

Kościół również postanowił zaangażować się w walkę z koronawirusem. Z tego powodu arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wprowadził dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wszystko po to, aby Polacy nie wychodzili z domów. Aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie arcybiskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Czytaj więcej:


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Decyzją Premiera RP od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostają żłobki, kluby dziecięce oraz wszystkie placówki oświatowe. W czwartek i piątek, tj. 12 i 13 marca, placówki oświatowe pełniły jedynie funkcje opiekuńcze.

Dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

Czytaj więcej: Koronawirus - dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?

 

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. 

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki rządowej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczął się proces jej udostępniania.

Czytaj więcej: Aplikacja "Kwarantanna domowa" - ruszył proces jej udostępniania


Ograniczenia w przemieszczaniu się

Rząd właśnie poinformował, że od środy (25 marca) będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Czytaj więcej: PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się

Ładowanie Rozmowy