Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Koronawirus - najważniejsze informacje z województwa śląskiego

Dodano:

Odwołane zajęcia w szkołach oraz imprezy miejskie i kulturalne, zamknięte urzędy i instytucje miejskie, wstrzymana możliwość odwiedzin w szpitalu – to działania zapobiegawcze związane z SARS-Cov-2, czyli tzw. koronawirusem.

Obecnie kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne, przestrzeganie wydawanych zaleceń oraz zachowanie spokoju. W trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny rząd i samorządy wydały szereg zaleceń, które przedstawiamy poniżej.


Od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych  zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników”.

Sytuacja na Śląsku -dane dzienne (19.04.2021)

 • Potwierdzone zarażenia: 1171
 • Zgony (wszystkie przypadki śmiertelne /przypadki śmiertelne w wyniku Covid): 14/4

Sytuacja w Polsce - pd początku pandemii (19.04.2021)

 • Potwierdzone zarażenia: 2 695 327 osób
 • Przypadki śmiertelne: 62 133 osób
 • LIczba osób, które wyzdrowiały: 2 334 978 osób
 • Liczba osób obecnie zakażonych: 298 216 osób    

Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych

AKTUALIZACJA:  Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do czasu świąt Wielkiej Nocy

- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy; to trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny [...] Społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Cieszę się, że staramy się pomagać osobom starszym - dodał.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji programu. Zajęcia przez internet będą odbywały się już regularnie.

- Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd poinformował także, że wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 kwietnia).

- Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego - podkreślał szef rządu. - Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny - zaznaczał Morawiecki.

 Czytaj więcej: Rząd wprowadził dziś stan epidemii. Lekcje w szkołach wstrzymane do Wielkanocy


Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze.

W związku z poleceniem Wojewody Śląskiego od 12 marca do odwołania zamknięte są także wszystkie żłobki i kluby dziecięce wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie miasta.

Czytaj więcej: Wszystkie placówki oświatowe w Polsce zostaną zamknięte na dwa tygodnie!
 

Podstawowa opieka zdrowotna i przychodnie specjalistyczne

Zmieniają się zasady udzielania porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz przychodni specjalistycznych:

 • przed wizytą u lekarza należy skontaktować się telefonicznie ze swoją przychodnią
 • każdemu pacjentowi, również bez infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona porada telefoniczna.
 • tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na wizytę lekarską, na konkretną godzinę; o konieczności wizyty decyduje lekarz
 • lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego
 • do odwołania zostaje wstrzymane pobieranie materiału do badań laboratoryjnych (krew, mocz, kał). W pilnych wypadkach o konieczności badań zdecyduje lekarz
   

Zakończenie kwalifikacji wojskowej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.).

Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Czytaj więcej: Kwalifikacja wojskowa w tym roku zostaje zakończona!
 

Działania podjęte przez Związek Transportu Metropolitalnego

 • Wprowadzenie od 16.03 do co najmniej 25.03, poza dniami weekendowymi, rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.
 • Zawieszenie linii tramwajowych nr 38 (od 14.03) oraz nr 0 i 11 (od 16.03).
 • Mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością.
 • Wzmożona kontrola czystości pojazdów.
 • Zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi.
 • Zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03).
 • Realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe).
 • Decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych.
 • Regularna obsługa przystanków "na żądanie".
 • Dodatkowe wietrzenie pojazdów.

Czytaj więcej: Od 16 marca zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM ogranicza i zawiesza niektóre kursy


Dyspensa od niedzielnej mszy świętej

Kościół również postanowił zaangażować się w walkę z koronawirusem. Z tego powodu arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wprowadził dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wszystko po to, aby Polacy nie wychodzili z domów. Aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie arcybiskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Czytaj więcej:


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Decyzją Premiera RP od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostają żłobki, kluby dziecięce oraz wszystkie placówki oświatowe. W czwartek i piątek, tj. 12 i 13 marca, placówki oświatowe pełniły jedynie funkcje opiekuńcze.

Dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

Czytaj więcej: Koronawirus - dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?

 

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

 

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. 

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki rządowej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczął się proces jej udostępniania.

Czytaj więcej: Aplikacja "Kwarantanna domowa" - ruszył proces jej udostępniania


Ograniczenia w przemieszczaniu się

Rząd właśnie poinformował, że od środy (25 marca) będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Czytaj więcej: PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się
 

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązują poniższe obostrzenia:

 • Dystans 2 metrów od drugiej osoby, za wyjątkiem dziecka lub opieki nad osobą z niepełnosprawnością
 • Osoby poniżej 18. roku życia w przestrzeni publicznej mogą przebywać tylko z osoba dorosłą
 • Ograniczone dostępy do miejsc rekreacji (m.in. parki)
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie i salony tatuażów
 • Limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie 3 osoby na 1 kasę. Urzędy pocztowe, maksymalnie 2 osoby na 1 okienko
 • Bazary, targowiska - 3 osoby na 1 stragan/stoisko
 • Obowiązek zakładania rękawiczek w sklepie
 • W weekendy zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane
 • W godzinach 10-12 sklepy, apteki i drogerie otwarte tylko dla osób 65+
 • Dodatkowe wymogi w zakładach pracy (1,5 m odległości między stanowiskami oraz zapewnienie środków ochrony)
 • Ograniczenie działalności hoteli i miejsc noclegowych
 • Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które będą nią objęte od 1 kwietnia. Możliwa całkowita izolacja
 • Przewoźnicy prywatni również objęcie limitem miejsc podróżujących
 • Odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są konieczna ze względu na stan zdrowia

Czytaj więcej: Od jutra kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem. Co się zmieni?


Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu

Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Obostrzenia w tym zakresie będą obowiązywały do 11 kwietnia br. włącznie. Zamknięte pozostają też parki narodowe. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe - czytamy w oświadczeniu Lasów Państwowych.

Resort środowiska poinformował, że decyzja ta została podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Ostatnie dni pokazały bowiem, że mimo próśb i apeli wciąż są osoby, które wykorzystują czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.  

Czytaj więcej: Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu!


Kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem

W związku z epidemią koronowirusa do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i sanitarne kontrole na granicach - dodał.

Morawiecki poinformował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz wprowadzeniu nowych.

Do 19 kwietnia obowiązują:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
 • zamknięcie restauracji
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.)

Do 26 kwietnia obowiązuje:

 • zamknięcie szkół i uczelni
 • zamknięcie przedszkoli i żłobków
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego

Do 3 maja obowiązuje:

 • zamknięcie granic
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Czytaj więcej: Premier: "przedłużamy obowiązywanie ograniczeń"


Kiedy trzeba nosić maseczkę?

O 16 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Czy noszenie maseczek w pracy jest konieczne? Czy trzeba mieć założoną maseczkę w trakcie jazdy samochodem? Sprawdzamy przepisy.

Oto najważniejsze założenia nowych przepisów:

Od 16 kwietnia do odwołania istnieje obowiązek "zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa". Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium RP. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, maseczki trzeba nosić w:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
   
 • w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
   
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
  • na drogach i placach,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
  • na terenie nieruchomości wspólnych.

Czytaj więcej: Koronawirus: Kiedy trzeba nosić maseczkę? Sprawdzamy przepisy


Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Podstawy nowej normalności - najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Obywateli będą obowiązywać niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

 

Czytaj więcej: Nowa normalność. Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

Premier poinformował waśnie, że mają zostać "poluzowane" obostrzenia w gospodarce. W dalszym ciągu będą obowiązywać jednak zasady sanitarne i reguły odstępu między ludźmi!

Od 4 maja:

 • możliwość otwarcia hoteli i miejsc noclegowych;
 • mogą być otwarte galerie handlowe:

- obowiązuje zasada, że na 15 m2 w jednym sklepie może przebywać 1 klient,
- przestrzeń rekreacyjna i restauracje pozostają zamknięte;

 • przywrócenie rehabilitacji:

- dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe,
- uwaga! salony masażu nadal pozostają zamknięte;

 • możliwość otwarcia bibliotek, galerii sztuki, muzeów.


Od 6 maja:

 • dopuszczone będzie otwarcie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracujących rodziców:

- decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie,
- otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi,
- rząd ma zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach,
- ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach,
- jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie;

 • zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Czytaj więcej: Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

Rząd uruchomił przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady, które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Rząd właśnie poinformował że uruchomiony zostanie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni.

- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu (zakłady), które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu - ogłosił premier.

Premier podkreślił konieczność zachowania rygoru sanitarnego.

- W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - podkreślił premier.

Poza tym podwyższony zostanie limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwiona będzie opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Co ważne, przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Co jeszcze nas czeka?

Czytaj więcej: Rząd uruchomił przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem


Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej

Rząd poinformował wczoraj, że uruchomiony zostanie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych.

Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej - zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na obiektach sportowych.

 • Stadion lekkoatletyczny przy ul. Czarnoleśnej - 14 osób i 2 trenerów.
 • Tory rolkarskie przy ulicy Bytomskiej, w Parku Strzelnica, pumptrucki oraz boiska typu Orlik, tor modelarski - 14 osób i 2 trenerów.
 • Korty tenisowe - na jednym jednocześnie mogą przebywać maksymalnie 4 osoby.
 • Hala sportowa w Halembie - 32 osoby i 2 trenerów.
 • Hala sportowa w Nowym Bytomiu - 12 osób i 1 trener.
 • Hala sportowa w Orzegowie - 12 osób i 1 trener.
 • Pełnowymiarowe boiska sportowe:
  • piłka nożna przy ul. Czarnoleśnej - 22 osoby i 4 trenerów,
  • rugby przy ul. Bytomskiej - 22 osoby i 4 trenerów.

W przypadku boisk pełnowymiarowych istnieje możliwość podziału boiska na dwie części, strefą buforową, 5-metrową. Na każdej z części może trenować wówczas jednocześnie 16 osób plus 3 trenerów.

- Szanowni Państwo w dalszym ciągu nie będzie dostępne zaplecze sanitarne (szatnie i natryski), prócz WC. Sprzęt każdy przynosi swój, pamiętamy o ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Noszenie maseczek na obiektach nie jest obowiązkowe  - czytamy w komunikacie MOSiR Ruda Śląska.

Nadal obowiązują zapisy telefoniczne na korzystanie z obiektów, z podaniem godzin obecności. Przedział godzin to 6.00-21.00. Pozostałe warunki korzystania i odpłatności za to, pozostają bez zmian.

Czytaj więcej: Od 18 maja będą obowiązywały nowe zasady korzystania z infrastruktury sportowej

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19!

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 - taką informacje przekazał właśnie premier. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Oprócz tego – otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie także możliwa organizacja wesel do 150 osób. Jedna zasada pozostanie aktualna nadal - wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

"Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasny cel, choć trudny do zrealizowania - przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek, respiratorów, środków medycznych; ten cel udało się zrealizować; zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa lepiej niż bogatsze kraje" - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek

Od najbliższej soboty nastąpi zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek; w przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - zapowiedział Morawiecki. Zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty od 30 maja sporo się zmienia".

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa.

"Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek" - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

W sklepach i kościołach nie będą obowiązywały już limity osób

Od soboty w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu; od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach - poinformował szef rządu.

"Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu" - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

Czytaj więcej: Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19!


Od 6 czerwca możliwość odmrożenia kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury

"Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków; warunki są dwa: wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. i nosimy maseczki" - poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim szef MKiDN podkreślił, że otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków "to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek".

"Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina - te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania" - tłumaczył.

Dodał, że "są dwa podstawowe wymogi" odmrożenia tych instytucji.

"Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (...). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą" - stwierdził Gliński.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

"Chcemy być spójni w przekazie i realizacji tych kolejnych etapów odmrażania naszej gospodarki, kultury" - zapewnił.

Gliński zaznaczył, że "kultura jest bardzo ważna" i także w czasie epidemii taka była.

"Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom, ludziom kultury, którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne" - powiedział.

Czytaj więcej: Od 6 czerwca możliwość odmrożenia kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury

Ładowanie Rozmowy