Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Koronawirus na Śląsku. Abp Witkror Skworc wprowadził dyspensę od niedzielnej Mszy Świętej

Dodano: , źródło: Archidiecezja Katowicka

W całym kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Kościół również postanowił zaangażować się w walkę z koronawirusem. Z tego powodu arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wprowadził dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wszystko po to, aby Polacy nie wychodzili z domów.

Od dzisiaj aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

- W podanych dniach należy zawiesić wszystkie spotkania grup formacyjnych i modlitewnych w parafiach i domach rekolekcyjnych, a także zaplanowane dni skupienia, rekolekcje wielkopostne, w tym szkolne oraz spotkania formacyjne duszpasterzy lub odwołać. Odwołuję także przewidziane wizytacje kanonicze w parafiach i udzielanie sakramentu bierzmowania - poinformował arcybiskup Wiktor Skworc.

Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

  • osobom w podeszłym wieku,
  • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające
z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - pisze arcubiskup Wiktor Skworc.

Duchowni zachęcają, żeby w niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji:

  • transmisje telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TV Polonia;
  • transmisje radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;
  • można też korzystać z transmisji internetowych Mszy św. proponowanych przez poszczególne parafie.

- Powierzając zaistniałą sytuację Bożej Opatrzności, polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji - apeluje Metropolita Katowicki.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, abp Wiktor Skworc zaleca również wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę; przypominam także o możliwości przyjęcia Komunii św. w sposób duchowy.

W komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że w czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

  • kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
  • przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
  • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
  • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
  • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
  • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski poinformowała także, że do 29 marca:

  • liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
  • zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.
  • sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Biskupi proszą wszystkich wiernych o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii - czytamy w komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Ładowanie Rozmowy