Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Koniec fizycznych kart ŚKUP? Metropolia pracuje nad nową aplikacją mobilną

Dodano: , źródło: Metropolia GZM

Metropolia GZM ogłosiła, że obecnie opracowuje nowe oprogramowanie systemu biletów w transporcie publicznym ZTM. Już wkrótce pasażerowie będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej, która nie tylko zastąpi plastikową kartę ŚKUP, lecz również będzie oferowała dodatkowe możliwości. Czy oznacza to, że fizyczne ŚKUP-y znikną?

Wszystko w telefonie

Metropolia zdaje sobie sprawę, że w obecnych czasach duża część pasażerów korzysta ze smartphone’ów – sprawdza rozkłady jazdy autobusów czy tramwajów, a także kupuje bilety. 

-Za jego pomocą realizujemy przelewy, płacimy w sklepach, a coraz częściej także kupujemy bilety. Statystyki pokazują, że mieszkańcy Metropolii średnio w ciągu dnia kupują ok. 33 tys. biletów we wszystkich pięciu aplikacjach mobilnych, gdzie dostępne są nasze bilety. Rocznie sprzedajmy w ten sposób bilety o wartości ponad 13 mln zł – zauważa Jacek Brzezinka, członek zarządu GZM.

Popularność przeróżnych aplikacji mobilnych ciągle rośnie – z tego powodu Metropolia postanowiła opracować własną. Z jej pomocą pasażerowie będą mogli m.in. kupić bilety, które później będzie można skasować skanując kod QR lub wpisując kod. 

Funkcje aplikacji

Metropolia zapowiedziała, z jakich funkcji będą mogli korzystać pasażerowie, którzy zdecydują się na korzystanie z aplikacji mobilnej. Oprócz zakupu biletów jednorazowych oraz średnio i długookresowych, pojawi się możliwość kupienia biletów w taryfie czasowej. Pasażer będzie mógł także zwrócić zakupiony bilet oraz zaplanować podróż dzięki rozkładom jazdy. Aplikacja będzie przypominała także o kończącej się ważności biletu.

Czy fizyczne karty ŚKUP znikną?

Metropolia zapewnia, że karty ŚKUP nie zostaną całkowicie zastąpione przez aplikację mobilną. Z plastikowej karty nadal będzie można korzystać. Metropolia zdaje sobie sprawę, iż nie każdy posiada smartphone’a bądź po prostu woli posługiwać się biletem w takiej formie, dlatego zdecydowała się nie rezygnować w pełni z wyrabiania kart ŚKUP. Aby ocenić, jak dużą popularnością może cieszyć się aplikacja mobilna, Metropolia uruchomiła sondę, w której głos można oddać do 15 lutego.

ODDAJ GŁOS

Ładowanie Rozmowy