Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Doszło do silnego wstrząsu, który był odczuwalny na Śląsku i w Zagłebiu

Dodano:

Dzisiaj koło godziny 11:45 na Śląsku doszło do silnego wstrząsu. Wstrząs odczuli mieszkańcy wielu śląskich miast m.in.: Zabrza, Świętochłowic, Katowic, Bytomia, Dbrowy Górniczej czy Chorzowa.


AKTUALIZACJA: 

Jak się okazało, tąpnięcie miało miejsce w kopalni Bobrek w Bytomiu. Główny Urząd Górniczy oszacował, że wstrząs miał siłę 3,7 w skali Richtera.

– Nikomu nic się nie stało, załoga została wycofana. Trwają badania jak silny był to wstrząs i  jakie są jego przyczyny. To było na ścianie numer 9 – mówił Jarosław Latacz ze spółki Węglokoks Kraj dla Radia Piekary.

 To nie jedyny wstrząs dziś na Śląsku. Rano do wstrząsu doszło także w kopalni Rydułtowy. Z informacji Polskiej Grupy Górniczej wynika, że nikomu nic się nie stało.


Po godzinie 11:45 w całym regionie odczuwalny był silny wstrząs. Wyższy Urząd Górniczy nie ma jeszcze informacji o sile, ani miejscu, które było epicentrum wstrząsu.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.

Ładowanie Rozmowy