Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Blisko pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Strażacy natleniają wodę. Winna „złota alga”?

Dodano: , źródło: MKiŚ/Opolski Urząd Wojewódzki/własne

W Kanale Gliwickim doszło do masowego śnięcia ryb – mowa dokładnie o 450 kg. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska powodem ma być gwałtowny spadek ilości tlenu, miejscami nawet do 45 proc. Rozpoczęło się natlenianie zbiornika.

W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb. Prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Miejscami spadł on do poziomu 45 proc. Przyczyna gwałtownego spadku tlenu w wodzie będzie wyjaśniana przez służby – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w oficjalnym komunikacie opublikowanym w sobotę.

Czy winna jest „złota alga”? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) 7 czerwca zlecił badania wody w ramach monitoringu interwencyjnego. Wówczas nie wykryto obecności toksycznych glonów.

Badania nie wskazują również na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn. Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz. Ryby zostały zabezpieczone do badań – informuje MKiŚ.

Śnięcie ryb w wodach Kanału Gliwickiego (II sekcji od Śluzy Nowa Wieś do Śluzy Sławięcice) oraz Kanału Kędzierzyńskiego w minioną sobotę 10 czerwca o godz. 9.00 zgłosili pracownicy RZGW Gliwice, a zgodnie z przyjętą procedurą na miejscu znaleźli się inspektorzy WIOŚ w celu dokonania poboru i analizy prób wody z obu kanałów i Powiatowy Lekarz Weterynarii, który pobrał próbki ryb do badań.

Wyniki próbek z 10 czerwca wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim. Glon mógł się przemieścić wraz nurtem. Nadal trwa analiza badań wody z kanału.

Prawie pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Strażacy rozpoczęli natlenianie akwenu

Dzięki błyskawicznej decyzji wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego podjętej podczas sztabu kryzysowego zwołanego w niedzielę 11 czerwca strażacy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu rozpoczęli w trybie pilnym natlenianie wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem.

W toku ustaleń Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda nakazał zintensyfikowanie badań prób wody, a także codzienne raportowanie sytuacji na kanałach. Codziennie pobierane będą również próbki kolejnych ryb. Służby objęły ścisły monitoring kanałów, odbędzie się ponowna kontrola pozwoleń wodnoprawnych zrzutów wód do kanałów i wody w okolicach wylotów zrzutów.

W przypadku utrzymywania się niekorzystnej sytuacji wojewoda opolski rozważa również wprowadzenie zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Ewentualny zakaz nie będzie dotyczył żeglugi na kanale – czytamy w komunikacie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ładowanie Rozmowy