Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Aleja Roździeńskiego tuż przy wylocie z tunelu zostanie przebudowana. Prace ruszą jednak dopiero po 2024 roku

Dodano: , źródło: UM w Katowicach

Aleja Roździeńskiego w Katowicach to jedna z najpopularniejszych tras stolicy woj. śląskiego, ale też najczęściej korkujących się. Teraz doczeka się przebudowy. Jak zapowiadają urzędnicy, po zmianach możemy liczyć na upłynnienie ruchu, ograniczenie korków w godzinach szczytu, a także odciążenie drogi lokalnej na Osiedlu „Gwiazdy” oraz redukcję hałasu i emisji spalin. 


Inwestycja pochłonie ok. 95 mln złotych. 

Aleja Roździeńskiego pełni bardzo ważną rolę zarówno w ruchu lokalnym, jak i metropolitalnym. Jako część Drogowej Trasy Średnicowej jest dla mieszkańców Katowic jednym z kluczowych połączeń drogowych – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Duże natężenie ruchu przekłada się na liczne kłopoty, z którymi borykają się mieszkańcy Osiedla „Gwiazdy”. Dzięki realizowanej inwestycji Aleja Roździeńskiego zostanie przebudowana przy wylocie z tunelu katowickiego, na odcinku od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z ul. Murckowską i Bagienną.   

Przebudowa Alei Roździeńskiego. Co się zmieni?

Inwestycja zakłada przebudowę jezdni wylotowej z tunelu oraz budowę estakady, dedykowanej pojazdom wyjeżdżającym z niego w kierunku Tychów, przebudowę fragmentu Al. Roździeńskiego w kierunku wschodnim, przy skręcie w ul. Bogucicką i w kierunku Tychów, z zabezpieczeniem akustycznym inwestycji oraz podniesienie istniejących ekranów akustycznych po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”. 

Co więcej, w planach jest też rozbudowa przejścia podziemnego pod DTŚ oraz poprawa jakości chodników i ścieżek rowerowych w ramach przebudowy Al. Roździeńskiego. Powstaną też nowe miejsca postojowe, a znajdujące się tu tereny zostaną zazielenione. W planach jest też stworzenie nowego oświetlenia drogowego oraz odwodnienie przebudowywanej i nowej infrastruktury.

Przebudowa Alei Roździeńskiego: Kiedy ruszą prace?

Choć magistrat już teraz zapowiada kolejną inwestycję drogową, na jej realizację będziemy musieli jeszcze poczekać. Jak długo? W latach 2021-2023 planowane jest jedynie opracowanie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji i niezbędnych dokumentacji środowiskowych.

Z kolei drogowcy przystąpią do pracy najwcześniej w latach 2024-2026. Realizacja inwestycji uzależniona jest od zabezpieczonych środków finansowych na ten cel. Jak wskazuje magistrat, obecnie na ten cel w miejskiej kasie zabezpieczono 2,7 mln zł. Pieniądze te można wydać do 2023 roku na opracowanie dokumentacji projektowej.

Ładowanie Rozmowy