Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

150 lat temu urodził się Wojciech Korfanty

Dodano: , źródło: UM Katowice / fot. Muzeum Historii Katowic

Dziś Wojciech Korfanty obchodziłby 150 urodziny. Z tej okazji w Katowicach odbyły się uroczystości pod pomnikiem Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego z udziałem uczniów katowickich szkół, mieszkańców, asysty wojskowej i honorowej.

Dziś Wojciech Korfanty obchodziłby 150 urodziny

W uroczystościach na Placu Sejmu Śląskiego poza przedstawicielami władz miejskich i wojewódzkich oraz wojska i służb mundurowych obecni byli m.in. posłowie i senatorowie, a także przedstawiciele miejskich i wojewódzkich instytucji oraz młodzież szkolna. 

W imieniu miasta Katowice na grobie oraz pod pomnikiem na Placu Sejmu Śląskiego wieńce złożył wiceprezydent Waldemar Bojarun. Wiceprezydent w swoim wystąpieniu przytoczył słowa Korfantego, który mówił, że jest Ślązakiem, ale przede wszystkim Polakiem. 

- O tę polskość walczył i za tę walkę, za to niestrudzone działanie jesteśmy mu winni wielką wdzięczność - zarówno spiżowym pomnikiem, odsłoniętym w 1999 r., jak i tymi działaniami, które na co dzień przypominają tę wybitną postać - mówił wiceprezydent.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się krótka inscenizacji słowno-muzyczna poświęcona postaci Wojciecha Korfantego w wykonaniu Dariusza Niebudka oraz Grzegorza Płonki z zespołem i Zespołu Pieśni i Tańca "Tysiąclatki". 

Kolejne aktywności związanie z celebrowaniem rocznicy to między innymi bieg dla uczczenia Wojciecha Korfantego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w naszym mieście.

- Te szerokie działania są niezwykle istotne, by pamięć o ważnych osobach dla miasta trwała. Wojciecha Korfantego bardzo wiele łączyło z Katowicami, a i Katowice bardzo wiele mu zawdzięczają. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Katowice nie byłyby tymi samymi Katowicami, jakie znamy, gdyby nie Wojciech Korfanty - napisał prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

Wojciech Korfanty

Wojciech (Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Zmarł 17 sierpnia 1939 r. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków.

Ładowanie Rozmowy