Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

14 lat temu zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich

Dodano: , źródło: PAP, fot. Śląski Urząd Wojewódzki

To była największa katastrofa budowlana w historii współczesnej Polski – 14 lat temu zawalił się hala Międzynarodowych Targów Katowickich. Pod gruzami zginęło wtedy 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Dziś po raz kolejny wspomniano ofiary tej tragedii.

Dziś złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy MTK

Pod pomnikiem ofiar katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich złożono dziś kwiaty i zapalono znicze. Jak co roku na miejscu katastrofy spotkały się rodziny ofiar, przedstawiciele władz województwa śląskiego oraz Chorzowa i Katowic, a także reprezentanci straży pożarnej, policji i służb ratunkowych. 

Pod gruzami hali MTK zginęło 65 osób

Czternaście lat temu w pawilonie nr 1 – największym na terenie MTK – odbywały się targi gołębi pocztowych, w których brało udział ponad 1300 osób z całej Europy. Dach hali zawalił się o godz. 17.15. W tej katastrofie życie straciło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych, w tym 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak później ocenili specjaliści na dachu zalegała warstwa śniegu i lodu ważąca około 190 kg na metr kwadratowy. 

Wyroki za katastrofę hali MTK usłyszało sześć osób

Według śledczych ta katastrofa była wynikiem błędów w fazie projektowania hali, a także jej użytkowania i nadzoru nad budynkiem. Po trwającym wiele lat procesach skazanych zostało sześć osób. Najsurowszą karę, 9 lat więzienia, sąd wymierzył projektantowi hali Jackowi J., któremu przypisał umyślne sprowadzenie katastrofy z zamiarem ewentualnym. Ponadto skazani zostali: b. członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. na 2 lata więzienia, b. dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. - na 2 lata i b. inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. - na 2 lata. W ponownym procesie odwoławczym na 1,5 roku więzienia za przyczynienie się do katastrofy skazano także Bruce’a R., członka zarządu spółki MTK.

Ładowanie Rozmowy