Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nieopowoedziane. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny

  • Rozpoczęcie wydarzenia:
  • Miejsce wydarzenia: Gliwice

Wykład poprowadzi Izabella Kühnel.

Grünfeld Margarete w autobiograficznej książce Stare nienazwane dni. Wspomnienia Margarete Grünfedl opisała wnikliwie swoje bliższe i dalsze otoczenie. Doskonale wykształcona, była uważnym obserwatorem rejestrującym zmiany historyczne. Urodziła się 30 marca 1885 r. w Katowicach w zamożnej żydowskiej rodzinie Sachsów (ojciec Elijas Sachs założył Bismarckhütte). W 1892 r, rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie Margarete początkowo uczęszczała do prywatnej szkoły z internatem, by przenieść się później do szkoły miejskiej o znacznie wyższym poziomie. W1896 r. rodzina Sachsów przeprowadziła się do Berlina, aby korzystać w pełni z bogatej oferty życia kulturalnego stolicy i możliwości edukacji dzieci. Margarete ukończyła renomowaną szkołę Pestalozzi-Fröbel-Haus, kształcąc się w zakresie międzynarodowej ekonomii oraz fachowej opieki nad dziećmi. W 1907 r. poślubiła bliskiego kuzyna z Katowic, dra prawa Paula Grünfelda. Młodzi na okres siedmiu lat zamieszkali w Bytomiu otoczeni wielodzietną rodziną męża. Paul był synem znanego przedsiębiorcy budowlanego i architekta Ignaza Grünfelda.

W 1937 r., po śmierci męża, Margaret wraz z dziećmi wyemigrowała do Anglii. Do końca życia ciepło wspominała Niemcy i Górny Śląsk twierdząc, że Hitler nie zdołał zniszczyć jej wspomnień. 


Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.
 

Wykład odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.  

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel: 605 362 594
Ilośc miejsc jest ograniczona. 


Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14, 44-100 Gliwice.