Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

"Bio-Bariogeneza". Wystawa prac Sybilii Skałuby w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

  • Rozpoczęcie wydarzenia:
  • Miejsce wydarzenia: Katowice

Przed nami druga z cyklu ekspozycji realizowanych w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w ramach projektu "Pola widzenia książki – opowieści otwarte".

Wystawa Sybilli Skałuby w Katowicach zachęca do głębszych rozważań

Instalacje, obiekty i wizualizacje są pretekstem do rozważań na temat wytrzymałości samej materii, sposobu, w jaki odzwierciedla ona naturalny bieg naszych myśli, czy intuicyjne odczuwanie świata. Podążając za rytmem i ruchem, jaki wyzwalają zobrazowane podziały, linie, kształty, śledzimy pracę własnej percepcji. Stąd też odwołanie do pojęcia „bariogenezy”, hipotetycznych rozważań na temat relacji materii i antymaterii we Wszechświecie oraz rozumienia tego, jaki jest nasz wpływ na to, co buduje nasz świat u samych podstaw. Wystawa otwiera również konteksty literackie, nawiązując szczególnie do cytatu zaczerpniętego z dzieła Eliasa Canetti „Tajemne serce zegara” (tłum. Maria Przybyłowska):

"Żyć można tylko wtedy, kiedy często nie robi się tego, co się zamierzało. Sztuka polega na tym, żeby wybierać właściwe rzeczy do niezrobienia. Ten, kto jest sobie posłuszny, dusi się nie mniej niż ten, kto słucha innych. Nie dusi się tylko niekonsekwentny, wydający sobie rozkazy, których nie wykonuje. Niekiedy w szczególnych okolicznościach nie należy bronić się przed uduszeniem".

Wystawie towarzyszyć będzie cykl warsztatów (z wątkami artystycznymi, literackimi i muzycznymi) z zaproszonymi do projektu edukatorami dla różnych grup odbiorców.

Wystawa fotografii Sybilii Skałuby jest realizowana w ramach projektu „Pola widzenia książki – opowieści otwarte”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Doświadczenie autorki

Sybilla Skałuba – ukończyła studia i uzyskała dyplom w 2003 r. na Wydziale Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunek grafika w zakresie grafiki warsztatowej. Stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne nadany uchwałą Rady Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2009 (tytuł rozprawy doktorskiej: „Dysonans symetrii”). Stopień naukowy doktora habilitowanego (prof. ASP) w dyscyplinie sztuki piękne uzyskała w 2020 r. Od 2022 r. jest kierownikiem Pracowni Wypukłodruku na Wydziale Artystycznym w Katedrze Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka licznych wystaw krajowych i zagranicznych i laureatka nagród, m.in. Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza, prezentacja na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki – Gdańsk 2022 „Od Księgi Gutenberga do cyfrowej rzeczywistości”, autorka projektu „Take a breath” (projekt audiowizualny prezentowany podczas wystawy grupowej WSPÓŁ – CZUCIE), projektu kolektywnego podczas Full Moon Festiwal 2022 (JL Sybilla Skałuba visual audio performance), „Defrgmentations of liminal exist” (audio wizualne show, połączenie dźwięku, obiektu i obrazu), wystawa 7th Wa no Contemporary in Japan: Art Museum in the Summer Night Castle.

  • Galeria Intymna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
  • Termin wystawy: 11.08–13.10.2023 r.
  • Finisaż: 13.10.2023 r., godz. 17.00
  • Kuratorka: Ewa Kokot
  • "BIO-BARIOGENEZA" – wystawa prac Sybilli Skałuby