Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zmiany w Kodeksie Pracy. Zdecydowanie na korzyść dla zatrudnionych

Dodano:

Już w 2. połowie 2022 roku w życie wejdą nowe przepisy Kodeksu Pracy. To powód do radości dla zatrudnionych, gdyż będą im przysługiwały dodatkowe dni wolne od pracy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy już wkrótce

Polski rząd pracuje obecnie nad nowelizacją Kodeksu Pracy, aby dostosować go do dyrektyw wydanych przez Unię Europejską. Unijne przepisy wydano w 2019 roku – Polska ma czas do 2 sierpnia, aby wprowadzić bliźniacze przepisy u siebie. Dyrektywa work-life balance ma na celu ułatwienie kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka.

Co się zmieni?

Nowe przepisy to powód do radości dla pracowników, nie dla przedsiębiorców. Zatrudnieni będą mogli liczyć na większą ilość dni wolnych. Wśród nowych przepisów ma się znaleźć wydłużenie płatnego urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni - ta część prawdopodobnie będzie przysługiwał ojcu dziecka. Zmiany obejmą również urlopy opiekuńcze - zatrudnieni na umowę o pracę otrzymają 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego na opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Połowa wynagrodzenia będzie przysługiwała za 2 dni wolne od pracy, które będzie można wykorzystać w razie nagłego wypadku lub choroby.

Zmienią się także zasady wypowiedzenia umowy na czas określony. Pracodawca nie będzie mógł tego zrobić ot tak – swoją decyzję będzie musiał skonsultować ze związkiem zawodowym, który reprezentuje pracownika.

Ładowanie Rozmowy