Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Składki ZUS w 2023 roku poszybują w górę? To wręcz pewne

Dodano:

To trudny czas dla przedsiębiorców, którzy nadal walczą ze skutkami pandemii. Inflacja i kryzys gospodarczy sprawiają, że prowadzenie własnego biznesu staje się coraz bardziej trudne. Niestety, będzie jeszcze gorzej – od początku przyszłego roku będą musieli także płacić wyższe składki do ZUS.

Trudny czas dla przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców nadal walczy ze skutkami pandemii, szybującymi w górę cenami i kryzysem gospodarczym. Gwoździem do trumny był Polski Ład, który wprowadził ogromny chaos w kwestie podatkowe. Ogromnym szokiem dla przedsiębiorców była również reforma składki zdrowotnej. Niestety, w najbliższym czasie przedsiębiorcy nie odetchną z ulgą – nadchodzą bowiem zmiany, które – wbrew pozorom – nie są bardzo zaskakujące. Mowa tutaj o składkach na ZUS.

Składki na ZUS od 2023 roku pójdą w górę

Kolejnym ciosem skierowanym w przedsiębiorców będą wyższe składki na ZUS. Jak powszechnie wiadomo, ich wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia, które wciąż rośnie. Ministerstwo Finansów przesłało do Rady Dialogu Społecznego informację, że prognozowana wysokość przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wyniesie 6839 zł. Możemy już teraz podejrzewać, że kwota ta jeszcze wzrośnie, a co za tym idzie – wzrośnie również wysokość składek ZUS. Jeżeli jednak podany przez Ministerstwo Finansów wskaźnik się utrzyma, wówczas składki wzrosną o 187 złotych!

Ładowanie Rozmowy