Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Prostsza opieka domowa nad chorymi dzięki Funduszom Europejskim

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Opieka nad chorym w domu często wymaga nie tylko troski, ale również wiedzy i odpowiednich umiejętności. Dlatego teraz, dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich dla Śląskiego, chorzy i ich opiekunowie będą mogli liczyć na pomoc ze strony tych podmiotów leczniczych, które otrzymają dofinansowanie na świadczenie usług dla pacjentów leczonych w domach. 

Dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej. Szacuje się, że w Europie w ciągu najbliższych 30 lat liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 38% – do 129,8 mln. Wzrost liczby seniorów dotyczy również Polski i naszego regionu. Jak podaje GUS, w 2018 roku w województwie śląskim powyżej 60 lat miało ponad 1,18 mln osób. Dla porównania w 2023 roku śląskich seniorów było już prawie 1,21 mln (co stanowi 28% ludności województwa).

Niestety wraz z wiekiem przybywa nam również różnego typu schorzeń zdrowotnych. W badaniu GUS w 2023 r. prawie dwie trzecie (63,2%) Polaków w wieku 60+ wskazało, że ma długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, które trwały (lub przewidywano, że będą trwały) co najmniej 6 miesięcy. Według tego samego badania GUS, aż 45% osób powyżej 60. r.ż. przyznało, że ma, bądź miało ograniczoną zdolność wykonywania codziennych czynności życiowych.  
Postęp sprawił, że osoby chorujące długotrwale coraz częściej nie wymagają już dłuższego pobytu w szpitalach i mogą pozostawać w domach, ale to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla rodzin, które starają się zapewnić bliskim komfort i odpowiednie wsparcie. 

Życie po szpitalu

Wiele osób, które wychodzi ze szpitala lub otrzymuje przykrą diagnozę, nie wie, jak dalej radzić sobie z chorobą w warunkach domowych. W wielu przypadkach konieczne jest właściwe ustawienie leków, stosowanie odpowiednio dobranej diety czy rehabilitacja. Często czas po zabiegach i operacjach wiąże się także ze zmianami opatrunków, podawaniem zastrzyków czy w przypadku poważnej choroby – kroplówek. Pomoc przydaje się także przy czynnościach bardziej przyziemnych, np. pielęgnacyjnych. Czasami przearanżowania wymaga także przestrzeń – potrzebne są specjalistyczne łóżka, podnośniki albo wózki. 
Problemów i wyzwań, z którymi mierzą się chorzy i ich opiekunowie, jest więc sporo. Często trudno jest im się pogodzić także z samą chorobą i niezbędne jest wsparcie terapeutyczne. 

Bezpieczniejsi w domu

Opieka domowa ma wiele zalet. Pozwala unikać zakażeń szpitalnych, a także wpływa korzystnie na stan psychiczny pacjenta, który przebywa w znanym i przyjaznym mu środowisku. Bliscy nie tylko dbają o jego zdrowie, ale również najlepiej znają jego przyzwyczajenia i potrzeby. U niektórych pozostawanie z dala od stałej opieki lekarskiej może budzić pewne obawy. Stąd konieczne jest pozostawanie w kontakcie w lekarzami, a czasami również monitorowanie stanu zdrowia za pomocą nowoczesnych urządzeń. Coraz więcej osób nosi np. opaski monitorujące pracę serca. Opaski te wyposażone są w systemy przywoływania pomocy, co daje chorym większe poczucie bezpieczeństwa. Część osób korzysta także z usług teleopieki – możliwości rozmowy z lekarzem przez telefon. Wszystkie te nowoczesne rozwiązania sprawiają, że część osób nie musi przebywać stale na oddziałach szpitalnych. 

Wsparcie podmiotów leczniczych

Są takie choroby i sytuacje, w których pomoc z zewnątrz jest niezbędna. W trudnych przypadkach chorzy wymagają opieki długoterminowej, paliatywnej lub hospicyjnej, która nie musi być świadczona w szpitalu lub ośrodku leczniczym. Pacjenci, którzy kwalifikują się do takiej opieki oraz ukończyli 60 lat, będą mogli liczyć na otrzymanie wsparcia we własnym domu od podmiotów leczniczych realizujących projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich dla Śląskiego z działania 7.6. Ochrona zdrowia. Celem tego działania jest wsparcie domowych usług opieki długoterminowej, hospicyjnej i paliatywnej oraz odciążenie faktycznych opiekunów chorego, czyli jego najbliższych. Projekty z tego zakresu będą realizowane przez podmioty lecznicze, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej, m.in. na usługi:

  • długotrwałej opieki pielęgniarskiej,
  • rehabilitacji domowej,
  • świadczeń terapeutycznych,
  • kontynuacji leczenia farmakologicznego i dietetycznego,
  • pomocy w pielęgnacji chorych,
  • związane z zapobieganiem i uśmierzaniem bólu,
  • wynagrodzenia specjalistów i koszty badań diagnostycznych zleconych przez lekarza w hospicjum domowym.

Wsparcie obejmie również możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, usług dowozu osób o ograniczonej mobilności, wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (np. teleopieki i systemów przywoławczych), doradztwa i wsparcia psychologicznego dla opiekunów faktycznych oraz szkoleń kadr systemu opieki. Wnioski o dofinansowanie zainteresowane podmioty lecznicze mogą składać do 25 listopada. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronie naboru.

Opieka długoterminowa w warunkach domowych przynosi wiele korzyści. Ważne jest, by opiekujący się chorymi nie zapominali o własnym zdrowiu i odpoczynku, bo tylko wtedy mogą zapewnić choremu najlepszą opiekę. Gdy tylko to możliwe, powinni móc skorzystać z fachowej pomocy i wsparcia, które mogą im zapewnić projekty realizowane z Funduszy Europejskich dla Śląskiego.

 

Ładowanie Rozmowy