Ostatnie zdarzenia związane z intensywnymi opadami deszczu, pokazały nam jak bardzo żywioł jest nieprzewidywalny. Coraz więcej słyszymy o powodziach, które dotyczą zarówno naszego województwa jak i tych sąsiadujących z nami. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się na wypadek powodzi.
Trudne warunki na Śląsku – ewakuacja mieszkańców i skutki opadów
Weekend od 13 do 15 września był jednym z najtrudniejszych w historii Polski. Za nami fala opadów, która doszczętnie zniszczyła wiele miast południowej Polski. Na śląsku najtrudniejsze warunki panowały w powiecie bielskim i cieszyńskim. W obu z nich odnotowano ponad po 1500 zdarzeń na powiat. Dochodziło nawet do sytuacji, gdzie była potrzeba ewakuowania mieszkańców z budynków mieszkalnych. Te wydarzenia utwierdziły nas w tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie w razie trudnych sytuacji.
Jak więc postępować w sytuacji zagrożenia powodziowego?
Przede wszystkim śledźcie na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne, które są wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Wszelkie informacje publikowane przez instytut znajdziecie m.in. na ich stronie internetowej (link TUTAJ). Dodatkowo słuchaj komunikatów w lokalnym radiu czy telewizji.
W trakcie powodzi możecie użyć sygnalizacji kolorami, dzięki której służby działające w trakcie klęski żywiołowej będą wiedziały, czego potrzebujecie. Możecie to zasygnalizować za pomocą flagi czy po prostu materiałem w danym kolorze. Kolor czerwony oznacza potrzebę wody i żywności, niebieski potrzebę pomocy medycznej, a biały potrzebę ewakuacji.
Jak zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny w czasie powodzi?
Jeśli masz możliwość, zapewnij dzieciom i osobom starszym bezpieczeństwo, odsyłając ich np. do znajomych czy rodziny. Pamiętaj także o odpowiedniej edukacji rodziny, by wiedzieli, jak się zachować w razie powodzi. Ustal zasady kontaktowania się i ewakuacji, które pomogą wam w tej trudnej sytuacji. Naucz ich również odłączania źródeł energii, gazu i wody. Najcenniejsze rzeczy z domu przenieś na górne kondygnacje budynku.
Przygotowanie domu na powódź – żywność, woda i niezbędne wyposażenie
W domu zadbaj o sporą ilość żywności, która będzie miała długą ważność spożycia, wodę i odpowiednie ubrania, latarki, koce i środki higieniczne. Pamiętaj o zwierzętach zarówno tych domowych jak i hodowlanych. W przypadku drugich przygotuj je i rozważ ich wcześniejszą ewakuację, ponieważ jest trudniejsza od ewakuacji ludzi. Jedzenie dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce.
Miej na uwadze zabezpieczenie wszelkich substancji niebezpiecznych m.in. pestycydów, środków owadobójczych, farb, lakierów, rozpuszczalników i innych środków chemicznych. Do listy dodaj też zadbanie o zbiorniki z olejem i paliwem.
Swoje pojazdy przestaw w miejsce, gdzie nie będą zagrożone powodzią. Jeśli chodzi o ochronę samego budynku, zabezpiecz go i przygotuj worki z piaskiem.
Zadbaj o pełne naładowanie telefonu i ważne dokumenty – przygotowanie na sytuacje kryzysowe
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, aby zapewnić sobie także w pełni naładowany telefon komórkowy, ponieważ może się przydać. Dodatkowo należy zadbać o przygotowanie lekarstw, dowodów tożsamości, kosztowności, pieniędzy, dokumentów dotyczących domu i należących do Ciebie gruntów, dokumenty działalności gospodarczej, którą prowadzisz i polisy ubezpieczeniowe.
RCB wspomina także o sprzęcie pływającym. Jeśli posiadacie np. pontony czy łodzie utrzymujcie je w sprawności i używajcie wyłącznie podczas zagrożenia życia.
Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny? – niezbędne elementy w sytuacjach kryzysowych
Przygotowując się do ewakuacji, powinniśmy pamiętać także o przygotowaniu tzw. plecaka ewakuacyjnego, który jest niezbędny we wszelkich sytuacjach kryzysowych. Zobacz co należy mieć ze sobą w takim plecaku:
-
Radio na baterie + baterie
-
Latarka + baterie
-
Gotówka
-
Apteczka
-
Gwizdek
-
Zapalniczka/ zapałki
-
Maski oddechowe
-
Kombinerki,
-
narzędzie
-
wielofunkcyjne
-
Otwieracz do puszek
-
Lokalna mapa
-
Posiłki na 2 dni
-
Komplet sztućców
-
Kurtka przeciwdeszczowa
-
Dokumenty + pendrive z dokumentami
-
Śpiwór
-
Ubranie na zmianę
-
Butelka filtrująca wodę
-
Mydło
-
Żel do dezynfekcji
-
Worki na śmieci
-
Kompas/busola/GPS
-
Telefon
-
Gumy, sznurki, taśma opaska zaciskowa,
-
Łom
-
Nóż, ołówek, notes
Abyś mógł w pełni zadbać o siebie i swoją rodzinę, pamiętaj o tych zasadach i odpowiednim przygotowaniu. Upewnij się, że wszyscy w gospodarstwie domowym są świadomi planu ewakuacji i mają dostęp do najważniejszych informacji. Regularne aktualizowanie zapasów i sprzętu ewakuacyjnego zwiększy twoje bezpieczeństwo oraz umożliwi szybką reakcję w przypadku zagrożenia. W trosce o dobro swoich bliskich bądź przygotowany na każdą ewentualność.