Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Przed nami Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Dodano: , źródło: UMWS

Od 17 do 27 listopada 2023 roku w Filharmonii Śląskiej w Katowicach będzie odbywał się Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

W piątek 14 października odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to prestiżowe wydarzenie, nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem jest Województwo Śląskie i Filharmonia Śląska. W konferencji uczestniczyli m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski, radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Kultury, Piotr Czarnynoga, doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz, dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski oraz członek Jury Daniel Oren.

- Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga obok Konkursu Chopinowskiego i Konkursu Wieniawskiego jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Wpisuje się w wachlarz wydarzeń artystycznych będących kulturalną wizytówką Województwa Śląskiego. Od lat stwarzamy dobrą przestrzeń dla tak ważnych, rozpoznawalnych na całym świecie przedsięwzięć, zaś Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga do takich właśnie należy. Cieszy się renomą i prestiżem, tym większy dla nas zaszczyt, że jako województwo wespół z Filharmonią Śląską możemy go organizować. Województwo będzie także fundatorem jednej z głównych nagród – Srebrnej Batuty i nagrody pieniężnej w wysokości 10 tysięcy euro – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Konkurs im. G. Fitelberga organizowany jest w Filharmonii Śląskiej w Katowicach od 1979 roku

Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Jego repertuar obejmuje utwory od klasycyzmu po muzykę współczesną, w tym utwory kompozytorów polskich. Dziesiąty Konkurs odbył się w 2017 roku. Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była silnie związana z postacią Patrona Konkursu. Regularnie gościł on na estradzie tej instytucji, na której występował wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego idee realizowane były w katowickiej Filharmonii ze szczególną dbałością poprzez postać jej wieloletniego dyrektora, Karola Stryji, ucznia i jedynego dyplomanta Grzegorza Fitelberga.

- To od tego Konkursu rozpoczęła się światowa kariera wielu uznanych dyrygentów, jak miedzy innymi: Clausa Petera Flora (dyrektora Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi), Andrzeja Boreyki (dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie), Achima Fiedlera (dyrektora Sinfonieorchester Villingen-Schwenningen), Tomasa Hanusa (dyrektora Welsh National Opera, stałego współpracownika Wiener Staatsoper), Patricka Fournilliera (dyrektora Artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie), Modestasa Pitrenasa (dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Wilnie), Mirosława Jacka Błaszczyka (kierownika Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej, w latach 1999-2017 dyrektora artystycznego i jurora Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga), Massimiliano Caldiego (I dyrygenta Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie), a także: Roberta Zieglera, Eugene Tzigane’a, Michaela Zilma, Chikary Imamury, Daniela Smitha, Michała Nesterowicza czy Marzeny Diakun – przypomniał podczas konferencji dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach od 17 do 27 listopada 2023 roku.

- Przed jego rozpoczęciem runda eliminacyjna wyłoni uczestników I etapu na podstawie nadesłanych przez nich nagrań. Konkurs dzielić się będzie na trzy etapy, a każdy z nich będzie wymagał od młodych dyrygentów pracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej – wyjaśnia Adam Wesołowski.

Wzorem poprzednich lat w konkursie przyznane zostaną trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia, a także szereg nagród w postaci koncertów z uznanymi w świecie zespołami. Główna nagroda – Złota Batuta łączy się z nagrodą pieniężną w wysokości 20 tysięcy euro.

- Stawiamy nacisk na umożliwienie młodym dyrygentom rozpoczęcia kariery na zawodowych estradach. Z grona uczestników wyłonimy również Dyrygenta – Asystenta Dyrektora Artystycznego Filharmonii Śląskiej – tłumaczy A. Wesołowski.

Uczestników oceniać będzie profesjonalne Jury, złożone z wybitnych osobistości świata muzyki. Zasiądzie w nim ośmiu dyrygentów (w tym dyrektorów artystycznych orkiestr o międzynarodowym znaczeniu), dwóch menedżerów artystycznych i jeden kompozytor.

Powołane zostanie również Jury Młodzieżowe, w którego skład wejdą uczniowie szkół muzycznych. Stworzy to możliwość zainteresowania dyrygenturą młodszego pokolenia.

Ładowanie Rozmowy