Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Papież Franciszek nie żyje – Watykan ogłasza żałobę

Dodano: , źródło: Wikipedia / TVN24 / fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W poniedziałek o godzinie 7:35 Watykan przekazał światu smutną wiadomość – zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. Informację potwierdził kardynał Kevin Farrell w oficjalnym komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Miesiące walki z chorobą

Stan zdrowia papieża pogarszał się już od lutego. 14 lutego 2025 roku został przyjęty do kliniki Gemelli z powodu ostrego zapalenia oskrzeli. W związku z hospitalizacją odwołano wszystkie zaplanowane spotkania, w tym udział w jubileuszowej mszy Artystów i Świata Kultury oraz w jubileuszu Diakonów.

W kolejnych dniach wykonane badania wykazały początek obustronnego zapalenia płuc. Mimo zmiany terapii stan papieża ulegał wahaniom. 22 lutego doszło do kryzysu astmatycznego, a wyniki badań krwi potwierdziły rozwój małopłytkowości i anemii, co wymagało transfuzji.

23 marca Franciszek został wypisany ze szpitala – jego stan określono jako stabilny. Tego dnia po raz pierwszy od dłuższego czasu ukazał się wiernym z balkonu kliniki, wypowiedział kilka słów i udzielił błogosławieństwa. Lekarze zapowiadali jednak, że przed nim długa rekonwalescencja i rehabilitacja. Mimo podjętej terapii papież nie odzyskał pełni sił.

Koniec pontyfikatu i początek sede vacante

21 kwietnia 2025 roku Franciszek zmarł w Rzymie. Jego odejście kończy ponad 12-letni pontyfikat. Rozpoczął się okres sede vacante – czas bez papieża. W najbliższych dniach kardynałowie z całego świata zbiorą się na konklawe, aby wybrać nowego następcę św. Piotra. Decyzja ta będzie miała ogromne znaczenie dla przyszłości Kościoła katolickiego.

Droga Jorge Mario Bergoglia na Tron Piotrowy

Franciszek, urodzony 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio, był synem włoskich imigrantów. W młodości zmagał się z ciężką chorobą płuc, po której zdecydował się na życie duchowne. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Przez kolejne lata pełnił funkcje m.in. prowincjała jezuitów w Argentynie oraz arcybiskupa metropolity Buenos Aires.

W 2001 roku został mianowany kardynałem. Po rezygnacji Benedykta XVI, 13 marca 2013 roku kardynałowie wybrali go na 266. papieża. Przyjął imię Franciszek – na cześć św. Franciszka z Asyżu – i od samego początku swojego pontyfikatu wyróżniał się pokorą, skromnym stylem życia oraz zaangażowaniem społecznym. Mieszkał nie w papieskich apartamentach, lecz w skromnym Domus Sanctae Marthae, rezygnując z wielu przywilejów związanych z urzędem. Był gorącym orędownikiem dialogu między religiami, pomocy migrantom i walki ze zmianami klimatycznymi.

Pontyfikat Franciszka trwał ponad 12 lat i zapisał się jako czas otwartości i refleksji.

Ładowanie Rozmowy