Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Oszustwo na 800 +. ZUS ostrzega

Dodano: , źródło: ZUS

Oszuści nie śpią i znajdują kolejne sposoby na to, aby zarobić czyimś kosztem. Tym razem trafiło na posiadaczy dzieci, którzy pobierają świadczenie 800 plus. Oszuści działają na kilka sposobów.

Uważaj na oszustów!

Jak donosi ZUS, do pracowników docierają informacje o oszustach, którzy telefonicznie oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o przyznanie świadczenia 800+. W zamian mają żądać kilkadziesiąt złotych. To nie wszystko – oszuści znaleźli sobie jeszcze inny sposób. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski informuje, że w sieci pojawiły się fałszywe doniesienia, jakoby możliwe było wyrównanie świadczenia z kwoty 500 do 800 zł za okres od sierpnia 2023 do końca bieżącego roku. Oczywiście są to nieprawdziwe informacje – podniesienie świadczenia wychowawczego do 800 zł nastąpiło od 1 stycznia 2024 roku.

Jak uzyskać 800 plus?

Rodzice, którzy już wcześniej pobierali 500 plus, nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku, aby otrzymać wyższe świadczenie. Jego wysokość zostanie zmieniona automatycznie. Informacja o wypłaceniu 800 plus pojawi się na PUE ZUS. Wniosek muszą złożyć świeżo upieczeni rodzice, którzy nie pobierali wcześniej świadczenia na to dziecko – mają na to 3 miesiące od narodzin lub przysposobienia pociechy.

Od lutego rozpoczął się nabór wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Wnioski można składać przez Internet, za pomocą PUE ZUS, platformy Emp@tia, bankowości elektronicznej lub aplikacji mZUS.

Ładowanie Rozmowy