Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Miliony na śląskie dziedzictwo. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzyma 3 mln zł na rewitalizację

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Tomasz Żak

O przyznaniu muzeum finansowego wsparcia ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poinformowali w Sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu minister środowiska Michał Woś, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Alina Nowak i Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

To piękne miejsce. Cieszę się, że zostaliśmy upoważnieni przez wicepremiera Piotra Glińskiego do przekazania tych środków na rewitalizację naszego dziedzictwa przemysłowego. To miejsce symboliczne dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak wyglądał Śląsk i co jest na Śląsku dla nas wszystkich ważne – mówił minister środowiska, Michał Woś.

Sztolnia Królowa Luiza i cały kompleks poprzemysłowy w Zabrzu to flagowe produkty turystyczne regionu, każdego roku odwiedzane przez tysiące osób. Nie ma lepszej lekcji historii, tradycji i kultury Śląska, niż wizyta w takim miejscu. Cieszę się, że współpraca rządu z samorządem pozwala ocalić i zmodernizować takie obiekty – dodaje marszałek Jakub Chełstowski.

Według zapewnień zarządców obiektu prace budowlane mają potrwać do końca bieżącego roku

Następnie zostaną przygotowane wystawy, a cała inwestycja powinna zostać udostępniona odwiedzającym w 2021 roku.

To miejsce jest dowodem na wspaniałą synergię działań rządowych i samorządowych. Cieszę się, że te środki sprawią, że plac budowy, w którym się obecnie znajdujemy, będzie perełką industrialną, ściągającą do regionu tysiące turystów – podkreślała Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kilkanaście lat temu nikt nie wierzył w to, że te obiekty będą cieszyły się tak dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę, dzięki czemu to miejsce zmienia się każdego dnia i pięknieje na naszych oczach – mówiła Alina Nowak, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ładowanie Rozmowy