Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Kryzys żywnościowy na wyrost? Reakcja Daniela Obajtka i Grupy Azoty o produkcji nawozów

Dodano: , źródło: PFPŻ/Daniel Obajtek (Twitter)/Grupa Azoty S.A.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zaapelowała do polskiego rządu w sprawie problemów producentów żywności. Daniel Obajtek i Grupa AZOTY wydali oświadczenia dotyczące produkcji nawozów i dwutlenku węgla.

Nagły i bezprecedensowy skok cen gazu sprawił, że w ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się liczne informacje o możliwym kryzysie w przemyśle spożywczym. W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty S.A., jak i należąca do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A firma ANWIL S.A. ogłosiły ograniczenie produkcji nawozów azotowych, czego konsekwencją było wstrzymanie dostaw substancji nieorganicznych niezbędnych do zachowania ciągłości produkcji w przemyśle spożywczym.

Chodziło szczególnie o dwutlenek węgla stosowany w branży spożywczej, wodorotlenek sodu używany m.in. do produkcji wyrobów ługowanych, związki amonu stosowane m.in. do produkcji wypieków czy też kwas azotowy, bez którego niemożliwe jest zachowanie higieny na liniach produkcyjnych.

Zdaniem PFPŻ zagrożona była w ten sposób ciągłość produkcji nie tylko żywności, w tym szczególnie branż mięsnej czy mleczarskiej, ale również u producentów napojów, w tym w sektorze piwowarskim.

Polska jako jeden z największych producentów żywności w UE jest nie tylko samowystarczalna pod tym względem, ale gwarantuje dostawy żywności do innych państw członkowskich. Jednak utrzymanie tej roli i pozycji wymaga zagwarantowania ciągłości produkcji, a to z kolei związane jest z zapewnieniem dostaw substancji niezbędnych do produkcji i przetwórstwa żywności – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez PFPŻ.

Jest reakcja na apel PFPŻ. ANWIL i Grupa Azoty przywracają produkcję

W poniedziałek 29 września Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN zapewnił, że mimo niełatwej sytuacji na rynku gazu ANWIL wznowi produkcję nawozów, a przez to surowego dwutlenku węgla.

Mimo trudnych warunków na rynku gazu, ANWIL wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności był dostępny na polskim rynku – przekazał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Co z Grupą Azoty, która pozostaje liderem krajowego rynku nawozowego i jest jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie? Władze spółki poinformowały, że mimo czasowego ograniczenia produkcji w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A., Grupa realizuje dostawy CO2 do swoich dotychczasowych klientów.

Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej. Oprócz zapasów CO2 w magazynach Grupy Azoty Puławy, Grupy Azoty ZAK i Grupy Azoty S.A., spółki nadal na bieżąco produkują i dostarczają do swoich klientów dwutlenek węgla. Od 28 sierpnia produkcja CO2 została zwiększona do 60 proc. zdolności. Tym samym były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców – zarówno CO2, jak i suchego lodu. Również w przypadku Grupy Azoty ZAK były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców na niezmienionym poziomie. W przypadku Grupy Azoty S.A. na ten moment Wytwórnia Gazu Syntezowego pracuje na pełnym obciążeniu, co pozwala w sposób ciągły zabezpieczyć potrzeby klientów, do których dostarczany jest CO2. Grupa Azoty jednocześnie ograniczyła eksport CO2 i suchego lodu, w wyniku czego magazyny Grupy są zapełnione – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

 

 

 

Ładowanie Rozmowy