Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jakub Chełstowski i gubernator koreańskiej prowincji zobowiązali się do współpracy obu regionów

Dodano: , źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Delegacja z województwa śląskiego gościła z wizytą w koreańskiej prowincji Jeollanamdo w drugiej połowie lipca, odwiedzając m.in. koncern KEPCO - największego producenta energii w tym kraju.

Współpraca gospodarcza na międzynarodowej arenie

KEPCO zgodnie z polityką energetyczną państwa rozwija zielone technologie oparte m. in. na technologiach wodorowych i OZE co ma w perspektywie do roku 2036 znacząco zmniejszyć udział węgla w wytwarzaniu energii w tym kraju. Delegacja odwiedziła także POSCO - największego producenta stali na świecie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Bitgaram Innovation City miasta zaprojektowanego i realizowanego na bazie koncepcji smart city - wielkiego projektu na miarę XXI wieku.

- Nie tylko zacieśniamy relacje dyplomatyczne z tak znaczącymi państwami jak Korea Południowa, co jest niezwykle ważne we współczesnym świecie, ale dyskutujemy także o rozszerzaniu współpracy gospodarczej pomiędzy regionami. Jednym z naszych priorytetów jest polityka inwestycyjna, a znaczenie i rola Województwa Śląskiego na międzynarodowej arenie stale rośnie. Przypomnę, że wiosną br. magazyn fDi Intelligence należący do grupy wydawniczej The Financial Times wyróżnił Województwo Śląskie miejscami w pierwszej dziesiątce wśród dużych, europejskich regionów za strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, otwartość dla biznesu oraz efektywność kosztową. To ogromny sukces dla naszego regionu, ale jednocześnie zaproszenie do współpracy. Województwo Śląskie umacnia się w gronie najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Współpraca ze stroną koreańską jest kolejnym tego przykładem, zaś prowincja Jeollanamdo jest nie tylko największym dostawcą surowców przemysłowych w Korei, ale przede wszystkim jest regionem, który stawia na innowacyjne technologie w energetyce i smart city. Warto przypomnieć, że Korea Południowa jest liderem w rozwoju niskoemisyjnej gospodarki wodorowej i czystej mobilności. Bazując na istniejącym zapotrzebowaniu przemysłowym i dzięki opanowaniu całego łańcucha wartości wodoru, aktywnie przyczynia się do szybkiego rozwoju niskoemisyjnej produkcji wodoru w kraju. Co więcej, miejscowy rząd zamierza uczynić Koreę Południową wiodącym graczem w obszarze mobilności wodorowej. Republika Korei jest światowym liderem w dziedzinie nowych technologii, w tym technologii cyfrowych, technologii materiałów i nanomateriałów oraz bio- i ekotechnologii oraz jednym z najważniejszych partnerów UE w dziedzinie badań i innowacji. W ostatnich latach coraz częściej koreańskie i unijne instytucje wspólnie realizowały projekty badawcze – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Jeollanamdo to jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych Korei Południowej. Dla przykładu, huta stali Gwangyang, - największy na świecie producent stali surowej o wydajności 21 milionów ton rocznie. Jeollanamdo może pochwalić się także największym petrochemicznym kompleksem przemysłowym w Korei z wydajnością rafinacji ropy naftowej na poziomie 840 000 baryłek dziennie w połączeniu z produkcją petrochemiczną na poziomie 4,14 mln ton rocznie.

Ładowanie Rozmowy