Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak Niedziela Palmowa to w Lipnicy Murowanej. To tu od 64 lat odbywa się konkurs na palmę wielkanocną. Największe mierzą ok. 30 metrów!

Dodano: , źródło: www.lipnicamurowana.pl, kulturalipnica.pl, regulamin konkursu, fot. screeny z filmu i mat. UMWM

Lipnica Murowana to niewielka wieś położona w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Słynie nie tylko z pięknej, drewnianej architektury i średniowiecznego rynku, ale i przede wszystkim z kultywowanego tu od pokoleń wyjątkowego zwyczaju wielkanocnego.

Co roku w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą obchody Wielkiego Tygodnia, mieszkańcy święcą gigantyczne palmy. To pokłosie organizowanego od 1958 roku konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego na palmę wielkanocną.

Konkurs na palmę wielkanocną

Wspomniany konkurs przyciąga uczestników z wielu zakątków Polski. Przygotowywane przez nich palmy zachwycają nie tylko pomysłowością wykonania, ale i wielkością. Najwyższe z nich osiągały ponad 30 metrów wysokości. W księdze rekordów Lipnicy Murowanej z pewnością zapisały się palmy przygotowane przez Zbigniewa Urbańskiego. Mierzyły bowiem aż 33,45 m wysokości (2009 r.), 35,10 m (2010 r.) i 36,04 m (2011 r.) oraz Andrzeja Goryla, który w 2019 r. wykonał palmę mierzącą 37,78 m.

Tradycja robienia gałązek palmowych w Lipnicy Murowanej sięga XIX wieku, kiedy okoliczni mieszkańcy wykonywali je na znak swojej wiary i pobożności. Z biegiem czasu tradycja ewoluowała, a dziś gałązki palmowe są wykonane z wielką wprawą i kunsztem.

 

Palmy zgłoszone do konkursu są mierzone i oceniane o poranku w Niedzielę Palmową. Następnie święci się je na średniowiecznym, lipnickim rynku, a tuż po tym w kościele św. Andrzeja Apostoła odprawiana jest uroczysta msza święta. Tego dnia w Lipnicy Murowanej organizowane są także liczne koncerty kapel ludowych.

 

 

Należy zaznaczyć, że w konkursie udział może wziąć każdy, a palmy można zgłaszać w pięciu kategoriach:

  • palmy dziecięce – do 3 metrów wysokości, 
  • palmy niskie – powyżej 3 metrów do 7 metrów wysokości,
  • palmy średnie – powyżej 7 metrów do 14 metrów wysokości,
  • palmy wysokie – powyżej 14 metrów do 22 metrów wysokości,
  • palmy najwyższe – powyżej 22 metrów wysokości.

- Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej magicznym i widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Regulamin określa, że stawianie palmy musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą siły ludzkich mięśni, lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. Palmy, które złamią się podczas stawiania (bo niestety i tak się zdarza) są eliminowane z konkursu. Wykonawca może jednak odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić – czytamy w komunikacie opublikowanym na łamach internetowej strony gminy Lipnica Murowana.

W tym roku odbędzie się już 64. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, a jego wyniki poznamy 2 kwietnia.

 

Ładowanie Rozmowy