Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Bezpłatne państwowe autostrady już od 1 lipca

Dodano: , źródło: Ministerstwo Finansów / Interia / fot. Stalexport Autostrada Małopolska

Od 1 lipca na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z opłat zwolnieni będą kierowcy pojazdów o masie do 3,5 tony, czyli motocykli, samochodów i aut dostawczych do tej wagi. 

Od 1 lipca bezpłatne autostrady

23 czerwca 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przewiduje całkowitą rezygnację z poboru opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz motocykli.

– Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obecnie kierowcy mają w Polsce do dyspozycji 1800 km autostrad. Opłaty są pobierane na odcinakach A2 Stryków – Konin i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA o łącznej długości 261 km. Tu opłaty wynoszą 10 gr/km od samochodów osobowych i 5 gr/km od motocykli.

Odcinki płatnych autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy: A1 Gdańsk – Toruń, A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków mają łącznie 469 km długości.

Najważniejsze rozwiązania

  • Od 1 lipca zniesiony zostanie pobór opłat na odcinkach autostrad płatnych, które obecnie zarządzane są przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Zniesienie  opłat dotyczyć będzie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych oraz motocykli.
  • Uniemożliwienie wprowadzenia opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.

Opłaty za autostrady. Które odcinki autostrad będą nadal płatne?

Nie wszystkie autostrady w Polsce są zarządzane przez GDDKiA. Trzy z nich są w gestii prywatnych koncesjonariuszy, a to oznacza, że wprowadzenie darmowych autostrad nie znosi całkowicie konieczności poniesienia kosztów przejazdu. 

Po 1 lipca wciąż trzeba będzie pamiętać o kupnie biletu na odcinkach:

  • A1 Rusocin - Nowa Wieś;
  • A2 Świeck - Konin z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód;
  • A4 Katowice - Kraków.

Darmowe autostrady na odcinkach Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica mają być początkiem dalszych zmian zmierzających do całkowitego zniesienia opłat na drogach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że wkrótce mają się rozpocząć rozmowy z koncesjonariuszami prywatnych autostrad w Polsce. Mają dotyczyć zniesienia koncesji.

– Kolejnym krokiem będzie podjęcie działań na rzecz ulżenia kierowcom, którzy muszą słono płacić za przejazd autostradami koncesyjnymi, bo niestety nie wszystkie autostrady są państwowe. Poprzednie rządy oddały w prywatne ręce zarządzanie tymi trasami. Z perspektywy czasu jasno widać, że nie była to dobra decyzja – dodał minister. A. Adamczyk.

Ładowanie Rozmowy