Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

1 lipca nastąpi koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Dodano:

Z uwagi na fakt, że na ten moment COVID-19 nie stanowi już większego zagrożenia, 1 lipca w Polsce zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, co wiąże się z pewnymi zmianami w naszej codzienności. Jakimi? Sprawdź!

Pandemia dobiegła końca

Stan epidemii w Polsce ogłoszono 3 lata temu, 20 marca 2020 roku. Wówczas w całym kraju obowiązywał lockdown, a dzieci przeszły na zdalne nauczanie. Po 2 latach, 16 maja 2022 roku odwołano stan epidemii i ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, co wiązało się ze zniesieniem pewnych ograniczeń, jednak część z nich nadal obowiązywała, aby stale monitorować tendencję ilości zakażeń. 

Jako że obecnie, w 2023 roku, sytuacja jest już stabilna, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Wpłynie to na naszą codzienność.

Co się zmieni?

Maseczki

Z dniem zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego zniesiony również zostanie obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach oraz szpitalach. Środowisko medyczne podtrzymuje jednak, że bez względu na brak zagrożenia ze strony COVID, maseczki w placówkach medycznych powinny z nami zostać na stałe. Dlatego finalnie to dyrektorzy placówek medycznych będą mogli samodzielnie zdecydować, czy na terenie ośrodka noszenie maseczek nadal będzie obowiązkowe. Adnotacja na ten temat zostanie uwzględniona w regulaminie placówki.

Koniec obowiązkowych szczepień dla medyków

Wraz z dniem 1 lipca zniesiony zostanie obowiązek szczepień dla pracowników medycznych: lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, a także studentów medycyny. 

Zatrudnienie

Jedną z ważniejszych zmian jest powrót wstępnych i okresowych badań pracowników. Od ogłoszenia stanu epidemii ich wykonywanie tymczasowo zastąpiono okazywaniem orzeczenia od lekarza medycyny pracy. Ze względu na fakt, że placówki wykonujące badania medycyny pracy muszą przygotować się na przyjęcie tak wielu pracowników na badania, zostaną one przywrócone z początkiem 2024 roku. Powraca także obowiązek organizowania przez firmy obowiązkowych, pełnych szkoleń BHP.

Wyższa odprawa, urlop zgodnie z planem

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się również z podniesieniem wysokości odpraw i odszkodowań dla zwalnianych pracowników. Zmieniają się także zasady wysyłania pracownika na przymusowy urlop – dotychczas pracodawca mógł robić to w dowolnym momencie, jednak po 1 lipca będzie musiał stosować się do przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop tylko w czasie okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub gdy pracownik ma zaległy urlop, którego udzielenie powinno nastąpić najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Ładowanie Rozmowy