Zamek w Siewierzu należał niegdyś do biskupów krakowskich. Położony jest na zachodnich krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na początku XIV wieku został zbudowany na sztucznej wyspie przez książąt bytomskich. Dziś stanowi on trwałą ruinę, jednakże pojawił się śmiały plan odbudowania zamku!
Zamek z XIV wieku zostanie odbudowany!?
Początki funkcjonowania obiektu związane są z książętami bytomskimi, ale już w 1337 roku w jego posiadanie weszli książęta cieszyńscy, z kolei w 1443 roku trafił do rąk biskupów krakowskich. W XVI wieku warownia została rozbudowana w stylu renesansowej rezydencji. Pełniła funkcję siedziby administracyjnej i politycznej Księstwa Siewierskiego. Co ciekawe, podczas potopu szwedzkiego w Siewierzu schroniły się wojska hetmana Stefana Czarnieckiego. Kiedy po rozbiorach, decyzją Sejmu Wielkiego, zostało włączone do Rzeczypospolitej, zamek opustoszał i zaczął popadać w ruinę.
Przez długie lata obiekt stanowił trwałą ruinę. W XIX wieku mógł przestać istnieć, a wszystko za sprawą tego, że wystawiono go na licytację. Miał zostać rozebrany, a cegły oddano by jako materiał rozbiórkowy. Artur Rok, powiatowy Konserwator Zabytków w Będzinie, w rozmowie z przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa przyznał, że ruiny zakupił finalnie Gustaw Nordman, a następnie przekazał nieruchomość bratu Gabrieli Zapolskiej z zastrzeżeniem, że nie wolno ich rozebrać. Dzięki jego działalności obiekt udało się ocalić. Następnie, w 1918 roku zamek stał się własnością gminy, później objęto go opieką prawną, a w latach 60. Minionego wieku wpisano do rejestru zabytków.
Widać efekty prac remontowo-restauracyjnych prowadzonych w Siewierzu
Ważnym wydarzeniem w dziejach zamku było powstanie fundacji „Zamek Siewierski”, która zainicjowała proces zmian w warowni. Od kilku lat można zaobserwować wzmożone prace konserwatorskie prowadzone na terenie zamku. Udało się m.in. zrekonstruować drewniany most zwodzony, wybrukowano dziedziniec, odbudowano i zabezpieczono kolejne części murów, a także odrestaurowano pomieszczenia piwniczne, w których usytuowano ekspozycję archeologiczną. Obiekt został zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania za darmo. W 2011 roku obiekt został wyróżniony w konkursie „Zabytek zadbany”, w kategorii A: „Utrwalanie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu”. Niedawno odbudowano zabytkowe mury obronne. Prace konserwatorskie pochłonęły prawie 3,3 miliona złotych. Dzięki nim udało się odsłonić bastejowy system obronny zamku oraz udostępnić tarasy artyleryjskie.
Do zamku wiedzie drewniany most, a po przekroczeniu bramy możemy zwiedzić dziedziniec i wyruszyć na wędrówkę po zamkowych zakamarkach. Warto wspiąć się na szczyt wieży, z której roztacza się malowniczy widok na okolice. Z kolei w podziemiach zaaranżowano wystawę archeologiczną.
Juromania na zamku w Siewierzu
W tym roku już po raz drugi zdecydowano, że siewierski zamek znajdzie się na trasie Juromanii, imprez organizowanych z okazji święta Jury, które odbędzie się w dniach 17-19 września 2021 roku. Pełny program można znaleźć TU!
Godziny otwarcia zamku w Siewierzu
- Od maja do września: pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
- Od października do kwietnia: czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Bilety
- Zwiedzanie bezpłatne
- Parking: bezpłatny