Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Palmiarnia w Gliwicach — jakie egzotyczne rośliny możemy w niej zobaczyć?

Dodano: , źródło: fot. UM Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to niezwykłe miejsce na mapie Śląska. Można tutaj spędzić czas w obecności wielu egzotycznych roślin, a nawet zwierząt, a dodatkowo pooddychać zdrowym, tropikalnym powietrzem. 

Palmiarnia w Gliwicach – początki 

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to tropikalna ostoja w środku miasta, która dostępna jest dla mieszkańców Śląska w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków. Jej historia sięga 1880 roku, kiedy to w mieście powstały pierwsze szklarnie, jednak za początki obecnego budynku uznaje się 1924 rok, w którym zorganizowano pierwszą wystawę roślin egzotycznych. Trzy egzemplarze, daktylowce z rodziny Phoenix canariensis, do dziś można oglądać w pawilonie historycznym. Co ciekawe, rośliny te można obecnie zobaczyć również na gliwickich ulicach – i wcale nie jest to nowy zwyczaj. Palmiarnia promowała swoją działalność w XX wieku, właśnie wystawiając te ciekawe rośliny w przestrzeni publicznej, aby zachęcić mieszkańców Gliwic do odwiedzenia obiektu.

W roku 1925, w Palmiarni otwarto pierwszy basen, o pojemności 120 m3, który dedykowany był  Victoria regia – jednej z największych na świecie roślin wodnych. Od tego czasu można było w Palmiarni podziwiać liczne okazy egzotycznych roślin, ale także ptaków, ryb czy żółwi z Amazonii. Palmiarnię stale rozbudowywano, dodając coraz to nowe poziomy i uzupełniając ją o nowe rośliny.
Niestety w roku 1945 Palmiarnia została zdewastowana. Dwa lata później udało się ją otworzyć ponownie, i od tego czasu, cieszy oczy spacerowiczów do dziś.

Jakie rośliny zobaczymy w Palmiarni miejskiej?

Palmiarnia miejska w Gliwicach to imponujący budynek, który możemy zwiedzać na dwóch poziomach. Podzielona jest na pawilony, ściśle związane ze strefami klimatycznymi. I tak w części pierwszej spotkamy rośliny właściwe strefie klimatu subtropikalnego, między innymi drzewa cytrusowe, banany, pieprz, czy cynamon. Znajdziemy tutaj również nasiona chleba świętojańskiego.

W strefie tropikalnej natkniemy się natomiast na rośliny, które możemy hodować także w naszych domach, jednak dzięki klimatowi panującemu w Palmiarni, nie przechodzą one w stan spoczynku na zimę i są cały czas kwitnące. Znajdziemy tutaj różne rodzaje paproci, palmy kokosowe, czy figowce, a także bambusy, filodendrony, czy storczyki.

Swoistą ciekawostką jest pawilon historyczny, który może poszczycić się najstarszymi okazami w Palmiarni. Niektóre pamiętają początki obiektu, są również takie, które mają ponad 160 lat! Znajdziemy tutaj wspomniane już feniksy kanaryjskie (Phoenix canariensis), czy też papirusy i pandany. Warto zobaczyć to miejsce i uzupełnić wiedzę, czytając umieszczone przy ścieżkach tabliczki.

W Palmiarni trafimy także na pawilon sukulentów, w którym znajdziemy blisko dwa tysiące kaktusów i innych roślin, charakterystycznych dla terenów o niskiej wilgotności powietrza.

Bardzo ciekawą strefą jest także pawilon akwarystyczny, gdzie możemy podziwiać ryby z różnych części świata – od Amazonii po rzeki południowo-wschodniej Azji. Niektóre okazy są naprawdę imponujące!

Palmiarnia na wynos – ciekawostki w formie podcastów

Palmiarnia to dziś nowoczesny obiekt, który można zwiedzać także wirtualnie. Dla osób, które chcą pozostać w temacie tropikalnych roślin, bądź też nie odwiedziły jeszcze Palmiarni, na Spotify dostępny jest podcast „Palmiarnia na wynos”. Jest to projekt, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej zarówno o historii gliwickiej palmiarni, jak i poznać tajniki hodowli roślin tropikalnych. Warto zajrzeć na stronę i dowiedzieć się więcej o egzotycznych roślinach. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ.

 

Ładowanie Rozmowy