Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Majówka 2023 na Śląsku. Gdzie warto się wybrać?

Dodano:

Zbliża się uwielbiany przez wszystkich Polaków długi weekend majowy. Kilka dodatkowych dni wolnego to idealny moment na wycieczkę w gronie rodziny lub znajomych. Sprawdź najlepsze pomysły na spędzenie tegorocznej majówki!

Sprawdź, gdzie warto się wybrać w długi weekend majowy!

W tym roku czeka nas rekordowo długi weekend majowy, który dla niektórych rozpocznie się już 29 kwietnia, a zakończy 3 lub nawet 7 maja. Jeśli pogoda dopisze, warto w tym czasie wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Przygotowaliśmy listę najlepszych miejsc w województwie śląskim, które warto odwiedzić podczas majówki 2023. Sprawdźcie nasze propozycje!

Top 5 propozycji na wycieczkę w majówkę


Pszczyna – wizyta w "Perle Górnego Śląska"

https://silesia.info.pl/application/files/8916/8199/0687/pszczyna.png

Jednodniowa wycieczka do Pszczyny to dobry pomysł zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grupy przyjaciół. Znajdują się tam atrakcje, które zapewnią każdemu rozrywkę niezależnie od pogody. Centralnym miejscem Pszczyny jest Rynek otoczony odnowionymi kamieniczkami. Znajdziemy tam klimatyczne kawiarnie i restauracje, gdzie możemy przysiąść na chwilę wytchnienia. Pierwszym co przychodzi nam na myśl o Pszczynie, jest oczywiście Zamek Pszczyński, do którego dostaniemy się od strony Rynku, przechodząc przez Bramę Wybrańców, inaczej nazywaną "Wartą". W zamku znajduje się Muzeum Zamkowe, które pozwoli nam przenieść się na chwilę do innego wieku. Po wizycie w muzeum odwiedzić możemy ponad 150-hektarowy Park Pszczyński, który każdego roku przyciąga wielu turystów. W parku znajduje się m.in. zagroda pokazowa żubrów, pole golfowe, skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, brama chińska i pawilon herbaciany na wyspie. Będąc w Pszczynie warto również odwiedzić Muzeum Prasy Śląskiej oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Podzamcze – majówka w Zamku Ogrodzieniec

Wieś Podzamcze znajduje się w gminie Ogrodzieniec. Znajdują się tam największe ruiny zamku wśród wszystkich śląskich obiektów zamkowych na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Z okazji tegorocznej majówki na zamku odbędą się specjalne przygotowane wydarzenia, a między innymi wieczory z duchami, pokazy konne ,,Husaria - skrzydlaci rycerze", pokazy sokolnicze oraz gry i zabawy z rycerzami. Podczas pobytu na jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzić park pod zamkiem Ogrodzieniec. Znajduje się tam 5 atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a dokładnie Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy. Będąc w Podzamczu warto odwiedzić również Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. 

Ustroń – odwiedź Góry Radości

Ustroń, czyli Góry Radości, to malownicze miasto uzdrowiskowe, jedno z dwóch w naszym województwie. Znajduje się na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Znajduje się blisko gór Czantorii, Równicy i Orłowej, przez co jest często odwiedzane przez miłośników pieszych wędrówek. Z jednej strony można tam odpocząć od zgiełku miast, skorzystać z uzdrowiskowego klimatu, zaznać spokoju i odpocząć w towarzystwie pięknego krajobrazu, a z drugiej strony Ustroń daje nam możliwość, aby aktywnie spędzić czas samotnie lub z bliskimi na wycieczkach pieszych lub rowerowych. Działają tam kolejki linowe całoroczne, które pozwalają na podziwianie pięknych widoków nawet osobom, które są mniej sprawne fizycznie. Rodziny z dziećmi mogą odwiedzić Leśny Park Niespodzianek, w którym zobaczymy dzikie zwierzęta takie jak żubry, jelenie, sarny, daniele i dziki, a niektóre z nich będziemy mogli nakarmić lub pogłaskać. Będąc w Ustroniu możemy tez odwiedzić pijalnię wód i tężnię

Wisła – wycieczka do "Perły Beskidów"

Planując wycieczkę, nie można pominąć Wisły w Beskidzie Śląskim. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok, a ma to związek z pięknymi krajobrazami, które je otaczają. Miłośnicy górskich wycieczek będą mogli wybrać się na Wielki Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie, Baranią Górę, czy Wielką Czantorię. Rodziny z dziećmi mogą wybrać się na pieszą wycieczkę do Doliny Białej Wisełki. Przez malowniczą okolice prowadzi ok. 2,6 km droga asfaltowa. Dolina znajduje się nad Jeziorem Czerniańskim, a w bliskiej okolicy od zakończenia drogi asfaltowej zobaczyć możemy Kaskady Rodła, a w tym kilkumetrowy wodospad. Mimo pięknych krajobrazów w Wiśle atrakcje to nie tylko piesze wycieczki. Miłośnicy sportu koniecznie powinni odwiedzić "Aleję Gwiazd Sportu, a miłośnicy kultury nie przejdą obojętnie obok galerii "Grupy Twórców Wiślanie" i amfiteatru. Kolejną atrakcję znajdziemy w Parku Kopczyńskiego, gdzie znajduje się Zabytkowy Park Przygód. Zobaczymy w nim miniatury budowli z miast położonych przy rzece Wisła.

Bielsko-Biała – majówka w "mieście w górach"

Bielsko-Biała znana jest jako „miasto w górach” ze względu na swoje położenie – znajduje się u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Na obrzeżach Bielsko-Białej swój początek mają liczne szlaki górskie, którymi dotrzemy m.in. na Kozią Góra, Szyndzielnię czy Klimczok. Najbardziej obleganym w tym rejonie szczytem jest Szyndzielnia, na którą możemy dostać się kolejną liniową w zaledwie kilka minut. Przy górnej stacji kolejki znajduje się wieża widokowa i piękna panorama zarówno na miasto, jak i góry. Podczas wycieczki warto również „zaliczyć” Klimczok, który oddziela od Szyndzielni zaledwie godzina wędrówki. W Bielsko-Białej możemy też wybrać się na wycieczkę rowerową, bowiem znajduje się tam wiele wyznaczonych ścieżek, a nawet górskie. W przypadku złej pogody czeka na nas również wiele atrakcji w mieście. Możemy odwiedzić Zamek książąt Sułkowskich czy XV-wieczną katedrę św. Mikołaja. Przechadzając się po miejskich uliczkach, warto odwiedzić Rynek oraz zobaczyć perełki architektury takie jak kamienica „Pod Żabami”, Hotel „President”, czy budynek Teatru Polskiego.


Wybraliście już, gdzie spędzicie tegoroczną majówkę? Dajcie znać w komentarzach!

Ładowanie Rozmowy