Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Szybki dysk SSD. Czyli jaki? Poradnik dla amatorów sprzętu

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dyski SSD wyróżniają się swoją kapitalną szybkością działania oraz mobilnością. Jak jednak dobrać takie podzespoły do swoich potrzeb? Na co zwracać uwagę oraz jak wygląda montaż? Oto kilka kwestii, o których zdecydowanie warto pamiętać!

Dysk SSD – co to jest? Czy jest lepszy od dysków HDD?

Dyski twarde są jednymi z najważniejszych elementów każdego komputera. To one odpowiadają za przechowywanie wszelkich plików w bezpieczny sposób. Dzięki nim możesz sortować swoje nagrania, filmy, zdjęcia, a nawet zainstalowane na swoim komputerze programy, organizować je i zarządzać nimi. Na dysku twardym zainstalowany jest również system operacyjny, a więc jego parametry są w stanie bezpośrednio wpływać na szybkość i poprawność działania całego komputera.

Na rynku królują obecnie dwa bardzo popularne standardy takich podzespołów – HDD oraz SSD. Każdy z nich może pochwalić się swoimi atutami, jak również w niektórych aspektach muszą ustępować pola konkurentom.

Dyski HDD są tańsze, a także oferują z reguły większą pojemność. Nawet uszkodzony dysk twardy typu HDD, z uwagi na swoją budowę, nie jest w pełni stracony – przechowywane pliki można w wielu przypadkach odzyskać! Szybkie dyski SSD mogą natomiast pochwalić się o wiele lepszym czasem działania, a także cichą pracą. Są przy tym mniejsze i o wiele lżejsze od dysków SSD, przy okazji cechując się odpornością na wstrząsy czy drgania, a w ekstremalnych przypadkach – nawet na upadki!

Jak wybrać dysk SSD do swojego komputera?

Świat dysków SSD jest naprawdę obszerny, a osoba nie do końca orientująca się we wszelkich nazwach oraz rodzajach może czuć się naprawdę zagubiona. To właśnie od tego warto rozpocząć wyjaśnianie, na jaki dysk powinieneś postawić.

Podstawą są tanie dyski SSD M.2, które dla niewprawnego oka mogą przypominać kości pamięci RAM. Ich ogromną zaletą jest właśnie kompaktowość. Złącze wpinane jest do płyty głównej i w taki sposób następuje łączenie z komputerem. Mogą one wykorzystywać pasmo SATA lub PCIe. Dyski M.2 dostępne są również w różnych rozmiarach – przed zakupem upewnij się, jaki typ obsługuje Twoje urządzenie.

Warto także wspomnieć o dyskach SSD SATA, które o wiele bardziej przypominają dyski HDD. Przyjmują one zazwyczaj formę małych pudełeczek, a z płytą główną łączą się one z pomocą specjalnych kabli. Można je łatwo usadowić w obudowie w miejscach, gdzie do tej pory znajdowały się dyski HDD. Ich zaletą jest mobilność – możesz bowiem odpiąć dysk i przenieść go do innego komputera w każdej chwili. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Montaż dysku SSD w komputerze lub laptopie – jak wygląda?

Sposób montażu dysku zależy od jego typu. W przypadku standardu M.2 dysk wpinany jest w specjalny slot na płycie głównej. Proces ten wygląda tak samo zarówno w komputerach osobistych, jak i w laptopach – z uwagi na swoje kompaktowe parametry tego typu dyski są bardzo często wykorzystywane w notebookach i ultrabookach.

Dyski SSD SATA można łączyć z pomocą specjalnych przewodów SATA, które podłącza się do dedykowanego złącza na płycie głównej. Następnie drugi przewód musi zostać podłączony do komputerowego zasilacza – tylko wtedy dysk będzie mógł działać. Dostępne są także dyski przenośne SSD, które najczęściej łączy się z komputerem wyłącznie za pośrednictwem gniazda USB!

Ładowanie Rozmowy