Теrmoizolacja budynków - to jeden z najważniejszych etapów budowy albo remontu. Nowoczesne technologie pozwalają na zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń o każdej porze roku. Ale ten efekt uzyskuje się tylko wtedy, gdy prace nad izolacją termiczną były prowadzone na profesjonalnym poziomie. Innymi słowy, utrzymanie ciepła w pomieszczeniach dowolnego typu wymaga działań, które obejmują takie aspekty, jak ocieplenie rur, dachu, ocieplenie elewacji i cały szereg prac, mających na celu kompleksową izolację termiczną. Ważne jest, aby pamiętać, że te wszystkie elementy kompleksu termoizolacji wymagają szczególnego podejścia. Na przykład, izolacja przewodów i izolacja podłogi wymagają różnych materiałów i sposobów ich wykorzystania. Poważne podejście do zagadnień związanych z termoizolacją wymaga nie tylko korzystania z usług specjalistów odpowiedzialnych i doświadczonych, ale również i użycia wysokiej jakości nowoczesnych materiałów. Tylko połączenie profesjonalnlizmu pracowników z niezawodnością materiałów do izolacji termicznej może zapewnić wysoką jakość prac i jako wynik - komfortową temperaturę w domu. Dlatego istotne jest znalezienie dobrego producenta lub dostawcy wysokiej jakości materiałów izolacyjnych.
Nowoczesna amerykańska techologia modułowej konstrukcji budynków za pomocą strukturalnych płyt warstwowych (Structural Insulated Panels - SIP). Technologia ta jest szeroko stosowana na całym świecie ze względu na najniższą cenę w stosunku do jakości, szybkość budowy, trwałość, wytrzymałość i efektywność. Koszty działalności związanej z budową, a zwłaszcza koszty ogrzewania tych domów są dziesięć razy mniejsze, w porównaniu z cegłanymi i betonowymi budynkami. Ze względu na ciągły wzrost cen energii jest to istotny czynnik. Strukturowane płyty izolacyjne (SIP) składają się z dwóch płyt wiórowych zorientowanych (OSB), pomiędzy którymi znajduje się warstwa styropianu, odpowiedzialnego za izolację termiczną i dźwiękoizolację.
Stosując specjalne urządzenia i roztwór środka wiążącego (kompozycję klejącą uretanową), który jest zupełnie nieszkodliwy, bo stworzony na bazie wody - styropian pod wysokim ciśnieniem jest umieszczany pomiędzy płytami OSB. W rezultacie otrzymuje się panele SIP, które dzięki ich uniwersalnym właściwościom można użyć do konstrukcji ścian, stropów, dachów. Mogą one wytrzymać obciążenie poziome 500 kilogramów na metr kwadratowy i pionowe do 3 ton na metr długości.
Obecnie, technologia oparta na wykorzystaniu paneli izolacyjnych SIP (modułowa konstrukcja), aktywnie rozwija swoją pozycję na rynku technologii budowlanych- dostępna jest też w Polsce. Właściwości techniczne i fizyczne budynków z paneli SIP są porównywalne z podobnymi budynkami z cegły, betonu lub drewna. A w niektórych przypadkach nawet je przewyższają – np. mają lepszą termoizolację.
Jedną z zalet paneli SIP jest ich niska waga. Ciężar na metr kwadratowy panelu jest średnio tylko 17 kg. Dlatego też są one łatwo przenoszone na miejsca instalacji. W tym przypadku można użyć prawie każdego transportu, co sprawia, że budowa jest tańsza. Jest to również łatwe w przypadku transportu do odległych miejsc (np. pagórkowatej powierzchni lasów). Budowa budynku nie wymaga drogiego sprzętu do podnoszenia. Zbudowane konstrukcje mają stosunkowo niewielki ciężar, więc nie trzeba budować ciężkiego fundamentu, co daje dodatkowe oszczędności i jest mniej czasochłonne. Panele izolacyjne SIP są wodoodporne, a więc budowę można prowadzić w każdych warunkach atmosferycznych (szeroki zakres wilgotności i temperatury).
Za pomocą narzędzi do obróbki drewna, panele SIP są łatwo obrabialne i przetwarzalne. Z tego powodu bardzo łatwo i szybko można wykonać wszystkie niezbędne drzwi i otwory okienne w różnych miejscach wyznaczonych przez klienta. Wytrzymałość paneli SIP pozwala uzyć do ich połączenia tylko gwoździe, śruby, wkręty i śruby. Taki rodzaj montażu jest prosty i zarazem prowadzi do uzyskania bardzo wytrzymałych konstrukcji. Łatwa instalacja skraca czas budowy kilkakrotnie. Dzięki strategii modułowej budownictwa Home Box montaż np. domku jednorodzinnego zajmie tylko kilka dni gdzie na kompozytowe ściany stosuje się lekkie pokrycia dachowe - w tym blachodachówki które dostępne są obecnie w wielu kształtach i kolorach.
Ale na pewno główną zaletą paneli izolacyjnych SIP, jest ich wyjątkowo dobra izolacja termiczna. Funkcje oszczędzania energii takich 15-centymetrowych ścian z strukturalnych paneli izolacyjnych SIP przekraczają możliwości półtorametrowego ceglanego muru. Producent anonsuje, że 30-centymetrowe ściany z paneli izolacyjnych SIP termPIR nie zamarzają nawet w warunkach arktycznego chłodu. Ze względu na cieńsze ściany, oszczędza się dodatkowo do 10% powierzchni budynku. Ponadto, ściany gotowego obiektu mają gładką powierzchnię, idealną do prac wykończeniowych (siding, wykorzystanie innych tworzyw sztucznych, panele dekoracyjne, itp.). Tak więc, dzięki współczesnym technologiom, każdy może zbudować dom na własną rękę, mając tylko zestaw podstawowych narzędzi i jednego albo dwóch asystentów.
Właściwa izolacja termiczna domu pozwala zmniejszyć opłaty za ogrzewanie, sprawi że Twój dom będzie bardziej komfortowy i przytulny. Jest cała masa informacji dotyczących porównania właściwości głównych materiałów izolacyjnych dla budownictwa indywidualnego, jak również zalecenia dotyczące ich stosowania w konkretnych przypadkach. Najważniejsze materiały do termoizolacji to: wełny mineralne, wełna z włókna szklanego, styropian (polistyren), polistyren ekstrudowany (EPPS). Każdy typ materiału do izolacji termicznej ma różne cechy (i co za tym idzie – zastosowania). Charakterystyki, którze bierze się pod uwagę podczas wyboru materiału do ciepłoizolacji to: Przewodność cieplna (W/(m*K)) współczynnik absorpcji wody (% wag), Gęstość (kg/m3), Klasa palności (bez wymiaru). Dodamy, że i oczywiście cena gra rolę.Te cechy charakterystyczne zostały wybrane w oparciu o fakt, że dokonując obliczeń na podstawie tych parametrów, można sprawdzić prawidłowy dobór izolacji dla danego projektu. Im niższa przewodność ciepła, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Mniejsze wchłanianie wody, znaczy, że w izolacji będzie mniej wilgoci, a tym samym lepiej będzie zachowana wartośc przewodności. Gęstość wskazuje, jak dużą wagę ma metr sześcienny materiału (od tego zależy obciążenie elementów konstrukcji). Należy pamiętać, że znaczenie mają też akcesoria taki jak rynny, podbitki i wkręty.
Materiały termoizolacyjne są to materiały, które zapewniają izolację termiczną budynku, czyli utrzymują prawidłowy bilans cieplny budynku, a ponadto dodają całej strukturze lepszych właściwości mechanicznych. Do takich materiałów można zaliczyć: płyty izolacyjne i maty (wełna mineralna) oraz materiały sypane (keramzyt). Nowoczesny przemysł odnotowuje niebywały postęp w tym kierunku, i na rynku materiałów budowlanych coraz więcej pojawia się materiałów termoizolacyjnych. Organiczne materiały to np. różne trociny, wióry - stosowane w postaci suchej, „wtapiane” podczas budowy w wapno, gips, cement. Płyty izolacyjne na podstawie celulozy, które składają się w 80% z włókien drzewnych, 12% - z środków zmniejszających palność (kwas borowy), a 8% - środków konserwujących (boraks). Wszystkie elementy takich materiałów są nietoksyczne, nielotne, i nieszkodliwe dla człowieka. Nieorganicznych materiałów izolacyjnych jest cała rozmaitość. Pierwsza to wełna mineralna - włókna szklane (średnica 5-12 mkm) uzyskiwane ze stopionej masy skały lub żużlu, lub w procesie napylania cienkiego strumienia pod ciśnieniem. Wełna szklana składa się z włókien pochodzących z masy szklanej. Jest używana do produkcji wyrobów termoizolacyjnych (maty oraz płyty termoizolacyjne) i również sama do izolacji termicznej i np. dźwiękowej różnych powierzchni w budownictwie. Jako jeden z podstawowych materiałów do termoizolacji należy też wymienić styropian. Jednak prym wiedzie obecnie poliuretan z wykorzystaniem którego produkuje się nowoczesne płyty warstwowe oraz termoizolacyjne miękkie płyty - PIR Insulation Boards produkowane pod markami takimi jak Thermano, termPIR, Recticel czy Soprema.