Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Matura z chemii - co trzeba wiedzieć?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Nauczyciel przekazuje swoim uczniom, jaki materiał z pewnością pojawi się na egzaminie i co trzeba umieć. Wiedza jest ważna, aczkolwiek nie mniej istotna jest umiejętność zastosowania jej w praktyce. Podchodząc do egzaminu, należy dobrze rozwiązywać zadania i odpowiadać na pytania. Nauka na pamięć pewnych zwrotów i terminów okazuje się więc niewystarczająca. 

Jakich tematów uczniowie mogą spodziewać się na maturze z chemii? Na egzaminach pojawiają się takie zagadnienia jak: elektrochemia, węglowodory, roztwory, kinetyka, statyka chemiczna, wiązania chemiczne, budowa atomu, układ okresowy pierwiastków, cząsteczki i stechiometria chemiczna, metale, niemetale i ich związki, reakcje utleniania oraz redukcji, systematyka związków nieorganicznych, cukry, związki organiczne zawierające azot, estry i tłuszcze, kwasy karboksylowe, związki karbonylowe, hydroksylowe pochodne węglowodorów, węglowodory.

Jak przygotować się do egzaminu z chemii?

Materiał obowiązujący na maturze rozszerzonej z chemii jest szczególnie obszerny. Dla wielu uczniów samodzielna nauka okazuje się sporym wyzwaniem. Jeżeli chcesz osiągnąć jak najlepszy wynik, musisz pamiętać o tym, aby uczyć się systematycznie. Pamiętaj też o odpowiednich materiałach do nauki. Pora nauki zależy tylko od Twoich indywidualnych preferencji. Jednym uczy się lepiej rano, a inni wolą godziny wieczorne. 

Postaraj się też ułatwić sobie naukę. Możesz skorzystać z korepetycji czy też zapisać się na kurs z chemii, który pomoże Ci uporządkować zdobytą już wiedzę. Rozwiązuj też arkusze z poprzednich lat. Znajdziesz je na stronie CKE. Sięgnij też po repetytoria, które pomogą Ci w łatwiejszym utrwaleniu wiedzy. Nie zapomnij też o tym, aby zapoznać się dobrze z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Nauka do matury z chemii- po jakie książki sięgnąć?

Popularna jest między innymi seria “To jest chemia” wydawnictwa Nowa Era. To dobrze opracowane materiały do nauki na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W podręcznikach znajdziesz wiele pomocy dydaktycznych, które pomogą Ci utrwalić wiedzę zdobytą w szkole i wspomogą w przygotowaniu do egzaminu maturalnego. W książkach znajdują się ciekawe zestawienia treści teoretycznych z ich praktycznymi aspektami. Materiał ukazany w tych tytułach wzbudza ciekawość i zachęca do nauki. Osoby przygotowujące się do matury mogą sięgnąć po książkę „To jest chemia 1. Zakres rozszerzony” czy też "To jest chemia 2. Maturalne karty pracy".

Systematyczność i dobre materiały pozwolą Ci uzyskać zadowalający wynik i dostać na wymarzoną uczelnię.

Ładowanie Rozmowy