Jaka jest sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim?
Śląskie pozostaje regionem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Choć jest to zasługa w przeważającej mierze rozwijającego się sektora przemysłowego, w 2023 r. praca na Śląsku czeka nie tylko na techników, robotników i specjalistów ds. produkcji przemysłowej. Sprawdź, kto jeszcze ma dużą szansę na pracę w Katowicach, Chorzowie czy Bytomiu.
Bieżąca sytuacja na rynku pracy – śląskie
Mimo że od kilku miesięcy rosną wskaźniki bezrobocia w całym kraju, w przypadku województwa śląskiego wciąż można mówić o rynku pracy pracownika. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego (koniec stycznia 2023 r.) stopa bezrobocia w tej części Polski jest na poziomie zaledwie 3,9%. Dla porównania, wskaźnik ogólnopolski w tym samym okresie miał wartość 5,5%. Należy oczywiście pamiętać o dość dużym zróżnicowaniu regionalnym – najniższe bezrobocie w Śląskiem zanotowano w Katowicach (1,4%), Bielsku-Białej (1,8%), powiecie bieruńsko-lędzińskim (1,8%) i Tychach (1,9%). Z kolei wskaźnik był najwyższy w Bytomiu (8,4%), powiecie kłobuckim (8,3%), powiecie myszkowskim (7,0%) i w Piekarach Śląskich (7,0%).
Praca w województwie śląskim od zaraz
Badanie popytu na rynku pracy Barometr zawodów pokazuje, że w 2023 r. tutejsi pracodawcy poszukują przede wszystkim budowlańców, mechaników i monterów maszyn, nauczycieli o różnych specjalizacjach, pracowników gastronomii, opieki zdrowotnej i transportu. Praca śląskie w bieżącym roku powinna być łatwo dostępna dla osób wykonujących poniższe zawody.
- Budownictwo – brukarz, cieśla i stolarz budowlany, dekarz i blacharz budowlany, murarz i tynkarz, monter instalacji budowlanych, pracownik robót wykończeniowych, robotnik budowlany.
- Przemysł – elektryk, elektromechanik, elektromonter, mechanik samochodowy, spawacz, ślusarz.
- TSL – kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego, magazynier.
- Usługi medyczno-opiekuńcze – lekarz, pielęgniarka i położna, psycholog i psychoterapeuta, opiekun osoby starszej bądź z niepełnosprawnością.
- Oświata – nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.
- Księgowość – samodzielny księgowy, pracownik ds. rachunkowości i księgowości.
- Inne dziedziny – kucharz, pracownik służb mundurowych.
Osobom szukającym pracy w Chorzowie czy w innym śląskim mieście zaleca się sprawdzenie wyników badania dla konkretnej miejscowości / powiatu. Przykładowo, praca w Bytomiu w bieżącym roku powinna być łatwo dostępna także dla cukierników, fryzjerów, piekarzy, kucharzy, kelnerów i barmanów – wskazuje się na duży deficyt chętnych do pracy w gastronomii.
Aktualne oferty pracy – najlepsze źródła
Poszukującym zatrudnienia zaleca się korzystanie z kilku rzetelnych źródeł ofert od pracodawców. Do najlepszych należą profesjonalne portale ogłoszeniowe, takie jak praca.pl. Jest to platforma ogólnokrajowa, ale pozwalająca dotrzeć do ofert of lokalnych pracodawców. Żeby zobaczyć listę ogłoszeń typu praca śląskie, wystarczy wskazać to województwo w pasku wyszukiwania na portalu.
Warto także sprawdzić ofertę najbliższego powiatowego urzędu pracy. Opcja ta zalecana jest w szczególności osobom szukającym pracy dla uchodźców. W urzędzie znaleźć można nie tylko oferty zatrudnienia, ale też np. propozycje szkoleń i kursów zawodowych. Wszystkie ogłoszenia z urzędów pracy publikowane są również w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Dobrym pomysłem jest też wybranie kilku konkretnych pracodawców i sprawdzanie, czy prowadzą oni aktualnie nabór pracowników. Informacja na ten temat powinna znajdować się na stronie firmowej danego podmiotu np. w zakładce o nazwie Kariera czy Praca. Jeśli firma nie prowadzi rekrutacji, kandydat może wysłać tzw. podanie o pracę – innymi słowy, postarać się przekonać firmę, że warto go zatrudnić.
Gdzie jeszcze szukać pracy? Oferty publikowane są także w mediach społecznościowych np. w grupach poświęconych pracy w województwie śląskim, pracy zdalnej, pracy dla Ukraińców czy pracy w konkretnej branży. W przypadku ofert z social mediów zaleca się ostrożność – przed odpowiedzią na zgłoszenie i wysłaniem dokumentów zawierających dane osobowe (CV, portfolio) najlepiej zweryfikować, czy ogłoszeniodawca reprezentuje legalnie działający podmiot. Pracodawca powinien figurować w jednym z rejestrów – CEIDG, KRS, KRAZ.