Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dom zeroenergetyczny - ekologiczny i szybki w budowie dom przyszłości?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

 

Współczesność stawia przed nami nowe wymagania, oferując w zamian zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jednym z nich jest inwestycja w dom zeroenergetyczny, który przewyższa zaletami i niskimi kosztami utrzymania budynki w tradycyjnej zabudowie. Branża producentów domów zeroenergetycznych to branża przyszłości, jednak czy osiągnięcie zeroenergetyczności jest możliwe? A jeśli tak, to co zrobić, by ją osiągnąć?

Czym jest dom zeroenergetyczny?

Dom energooszczędny różni się od budynku w zabudowie tradycyjnej znacznie mniejszym zużyciem energii, zwiększając wydajność. Dom zeroenergetyczny zaś jest samowystarczalny, a więc produkuje energię na własne potrzeby. Dzięki czemu niemal nie wymaga dostarczania jej z zewnętrznych źródeł. Współcześnie przy budowie domów zeroenergetycznych wykorzystuje się wykorzystuje się zaawansowane technologie - głównie prefabrykację drewnianą, panele fotowoltaiczne czy rekuperację. Każda z nich pozwala na zastosowanie najwyższej jakości rozwiązań izolacyjnych, co bezpośrednio przekłada się na znaczące zoptymalizowanie kosztów związanych z utrzymywaniem domu. Cel inwestycji w ten typ domu jest jasny - właściciel zyskuje poczucie energetycznej samowystarczalności, dzięki czemu koszty energetyczne są znacznie obniżone.

Dom zeroenergetyczny w Polsce czy to możliwe?

Częstym pytaniem dotyczącym budowy domów zeroenergetycznych jest to, czy ten rodzaj budownictwa ma prawo bytu w Polsce. Stale skarżymy się na zmienną pogodę, niewystarczającą ilość słońca, krótkie lato… jednak czy uwarunkowania pogodowe są przeszkodą dla kupienia domu zeroenergetycznego? Fakty są następujące: 

 

  1. Obecnie w Polsce istnieje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy budynków energooszczędnych. 

  2. Warunki pogodowe pozwalają na zastosowanie najnowszej technologii - specjaliści zapewniają, że wysoka wydajność energetyczna to efekt działania pomp ciepła, systemów fotowoltaicznych, wysokiej jakości materiałów i umiejscowienia budynku (wraz z montażem poszczególnych elementów). 

  3. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest stosowanie rozwiązań energooszczędnych zarówno w nowych, jak i termomodernizowanych domach. 

  4. Najważniejsze, by zadbać o to, aby wskaźnik autokonsumpcji był odpowiedni - tylko w ten sposób właściciel domu zeroenergetycznego będzie odpowiednio kumulował i gospodarował pozyskaną energią. 

 

Fakty mówią same za siebie - budownictwo zeroenergetyczne może powstawać niemal w każdym zakątku świata, również w Polsce. Konsultacje w sprawie szczegółowej lokalizacji prowadzą przedstawiciele firm oferujących domy zeroenergetyczne, dlatego w razie wątpliwości najlepiej kierować pytania właśnie do nich. 

Dlaczego warto zainwestować w dom zeroenergetyczny?

Według zapewnień specjalistów minimalizacja kosztów utrzymania domu energooszczędnego (w porównaniu do domu w tradycyjnej zabudowie) wynosi prawie 90%! Oszczędność w skali roku jest na tyle wysoka, że inwestycja w dom energooszczędny jest gwarancją niskich kosztów eksploatacyjnych i nieporównywalnym komfortem mieszkania. Co więcej, zapotrzebowanie i zużycie energetyczne tradycyjnego domu szacuje się na około 120 kWh/m² na rok, w przypadku budownictwa energooszczędnego wartość ta jest nawet ośmiokrotnie niższa!

 

Wiele osób podchodzi pesymistycznie do budownictwa energooszczędnego, traktując je jako wymysł współczesnego świata i bezzwrotną inwestycję. Należy jednak pamiętać, że istnieją rozporządzenia mówiące o izolacyjności cieplnej, warunkach technicznych tych budynków i ich lokalizacji - dzięki czemu właściciel domu energooszczędnego zyskuje pewność, że straty energetyczne mu nie grożą. Efekty są przewidywalne i są wynikiem standaryzowanego podejścia do stawiania budynków zeroenergetycznych.

 

Ile kosztuje dom zeroenergetyczny?

Koszt budowy zeroenergetycznego domu z elementów prefabrykowanych jest ściśle uzależniony od wyboru producenta, jakości i klasy materiałów termoizolacyjnych, technologii zastosowanych w ścianach nośnych zewnętrznych, a także wykonania i montażu fundamentów. Budowa domu zeroenergetycznego z prefabrykatów jest droższa średnio o kilka procent (ok. 10%), jednak należy pamiętać, że inwestycja w budynek energooszczędny zwraca się po kilku latach, a dodatkowo posiada trwałą wartość rynkową.

Cena domu zeroenergetycznego waha się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilkuset tysięcy złotych. 

Budowa domów zeroenergetycznych - jaka firma?

Zgodnie z tym, co zostało napisane w poprzednim paragrafie - od wyboru firmy zależy efekt końcowy, komfort mieszkania i zysk energetyczny. Na co zatem zwracamy uwagę, kontaktując się z producentami domów energooszczędnych? Przede wszystkim klienci oczekują kompleksowej i fachowo przeprowadzonej konsultacji, bogatej oferty i wysokiej jakości prefabrykatów. Która firma spełnia te standardy?

 

Firma BOX HAUS od lat specjalizuje się w budowie budynków energooszczędnych. Znany w Polsce producent domów prefabrykowanych Box Haus posiada setki zadowolonych klientów z różnych zakątków naszego kraju. Rozpoznawalność firmy budującej domy energooszczędne to wynik terminowości, kompleksowej obsługi i profesjonalizmu. Box Haus posiada katalog gotowych projektów, ale pracownicy tej firmy są gotowi przygotować indywidualne propozycje domu energooszczędnego i zeroenergetycznego!

Ładowanie Rozmowy