Inteligentne termostaty wygrywają z tymi tradycyjnymi pod wieloma względami. Ich główne zalety to możliwość zdalnej obsługi, planowania pracy i precyzyjna kontrola nad zużyciem energii. Jakie jeszcze funkcje zyskasz, zamieniając zwykły termostat na ten smart?
Tradycyjny sterownik a smart termostat – różnice
Termostat to niewielkie urządzenie, które mierzy temperaturę otoczenia i dostosowuje do niej pracę grzejnika: odcina albo umożliwia przepływ gorącej wody. Wyróżniamy następujące rodzaje sterowników:
-
termostat analogowy (mechaniczny) – umożliwia jedynie ręczne sterowanie pracą kaloryfera za pomocą mało precyzyjnego pokrętła, przez co ustawienie parametrów jest bardzo ograniczone,
-
termostat cyfrowy – zapewnia już większy zakres regulacji temperatury niż sterownik analogowy, jest bardziej precyzyjny, a także pozwala zaprogramować harmonogram pracy,
-
smart termostat – umożliwiają zdalne sterowanie i kontrolę nad temperaturą (takie urządzenie znajdziesz np. tu: https://keemplesklep.pl/produkt/inteligentny-termostat/).
Planowanie pracy inteligentnego termostatu
Smart termostat ma tę przewagę nad tradycyjnymi sterownikami, że pozwala tworzyć zaawansowane harmonogramy oraz rozbudowane scenariusze pracy. Dzięki temu w łatwy sposób możesz dostosować temperaturę do rytmu życia i upodobań domowników.
Harmonogramy pozwalają na zaprogramowanie pracy grzejników na przykład w ten sposób, aby oszczędniej pracowały, gdy wszyscy wychodzą do pracy i szkoły, a mocniej nagrzewały się w godzinach popołudniowych.
Inteligentne termostaty, jakie oferuje np. Keemple, można w łatwy sposób skonfigurować z innymi kompatybilnymi urządzeniami smart home. Pozwala to efektywnie zarządzać zużyciem energii cieplnej. Smart termostaty mogą na przykład reagować na otwarcie okna i wyłączyć grzejnik na czas wietrzenia pomieszczenia.
Zdalne sterowanie smart termostatem
Zarządzanie inteligentnym sterownikiem odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej, a nie jak w przypadku tradycyjnego termostatu, mechanicznie. Jedyne, czego potrzebujesz do kontrolowania temperatury w domu, to bramka (hub) oraz smartfon.
W aplikacji mobilnej nie tylko ustawisz harmonogramy i scenariusze pracy termostatu, ale też w każdej chwili, gdziekolwiek jesteś, sprawdzisz temperaturę w domu i ustawisz stosowne pożądane parametry. Dzięki raportom zużycia energii możesz natomiast lepiej kontrolować swoje rachunki za ogrzewanie.
Smart termostat to zatem rozwiązanie wpływające na komfort codziennego funkcjonowania oraz mogące przyczynić się do zwiększenia wydajności energetycznej budynku.