Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Czym się zajmuje lekarz trycholog?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Dla wielu z nas praca trychologa stanowi zagadkę, jednak warto wiedzieć, że pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem kryje się niezwykle interesująca profesja, dzięki której możemy mieć "więcej  na głowie". Trycholog zajmuje się dokładnym badaniem włosów i skóry głowy w celu znalezienia przyczyn występowania określonych problemów zdrowotnych. W celu postawienia trafionej diagnozy lekarz trycholog poza wywiadem z pacjentem dokonuje też specjalistycznego badania okolic głowy. To właśnie na jego podstawie ustalane jest dalsze leczenie. 

Badanie trichoskopowe polega na oglądaniu i fotografowaniu w dużym powiększeniu trzech okolic głowy - skroniowej, czołowej i potylicznej. Badanie wykonywane przez doświadczonych trychologów potwierdza lub wyklucza wykonanie dodatkowych badań a także pozwala określić jednostkę chorobową, z jaką boryka się pacjent.

Badania trychologiczne dla właściwej pielęgnacji włosów i skóry głowy

Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu głowy i cebulek włosów oraz określenie przyczyn wypadających włosów. Zabiegi trychologiczne wykonuje lekarz dermatolog lub trycholog. Aby dokładnie zbadać włos i skórę głowy, należy wesprzeć się dwiema metodami, do których należy trichoskopia i tryhogram.

Trichoskopia jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, podczas którego lekarz specjalista dokonuje oceny stanu łodygi włosów oraz struktury skóry głowy. Trichoskopia nie wymaga pobierania próbek włosów. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie:

  • łysienia plackowatego
  • łysienia androgenowego
  • łysienia telegenowego
  • łysienia bliznowaciejącego
  • trichotillomanii
  • łuszczycy
  • łupieżu
  • łojotokowego zapalenia skóry głowy
  • atopowego zapalenia skóry
  • łysienia mechanicznego
  • łysienia anagenowego
  • nadmiernego wypadania włosów

Samo badanie wykonywane jest za pomocą videodermatoskopu wyposażonego w wiele typów nakładek dających możliwość powiększania od 20 do 200 razy. Trichoskopia jest w pełni bezpiecznym badaniem, któremu mogą się poddać także kobiety w ciąży.

Trychogram jest badaniem pozwalającym ocenić fazy wzrostu włosa na podstawie struktury mieszków włosowych. Do przeprowadzenia badania niezbędne jest pobranie wzorcowej ilości włosów (zwykle od 50 do 100) występujących w kilku fazach wzrostu, które pod specjalistycznym mikroskopem poddawane są ocenie, z jakim typem łysienia mamy do czynienia.

 

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

 Samodzielne radzenie sobie z różnymi schorzeniami skóry głowy i włosów nie przyniesie oczekiwanych skutków, jeśli nie zgłosimy się na konsultację ze specjalistą trychologiem zlecającym badanie trychologiczne. Zastanawiasz się kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Jeśli będzie Ci towarzyszyć uczucie swędzenia, nadmierne łuszczenie skóry głowy, łojotok, łupież lub osłabienie i łamliwość włosów  wówczas w celu zdiagnozowania problemu i zastosowania odpowiedniego leczenia należy udać się do specjalisty trychologa lub dermatologa.

 Rozwiąż swoje problemy z włosami i skórą głowy
 

Tylko kontakt z profesjonalistami, którzy zaproponują skuteczne leczenie wspierające proces odzyskiwania zdrowych włosów pomoże rozwiązać problemy ze skórą głowy i nie tylko. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci uzyskać niezbędne informacje dotyczące nie tylko diagnozy ale też zalecanych metod leczenia. Sama diagnoza stawiana jest w oparciu o występowanie różnych czynników będących bezpośrednią przyczyną problemów takich jak zaburzenia hormonalne, stres, dieta, uwarunkowania genetyczne lub przebyte choroby.

Więcej informacji na temat tego, czym zajmuje się lekarz trycholog znajdziesz na https://medmix.pl/trychologia/czym-jest-trychologia/.

Ładowanie Rozmowy