Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Co warto wiedzieć na temat klasyfikacji pomieszczeń czystych?

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Jeśli zajmujesz się czystością pomieszczeń lub chcesz dokonać klasyfikacji pomieszczeń w swojej firmie, to poniższy tekst jest dla Ciebie. Postaramy się w nim wyjaśnić, czym jest klasyfikacja pomieszczeń czystych i stref typu Cleanroom, jakie są klasy czystości pomieszczeń i powietrza ISO, w jakich branżach najczęściej ma ona zastosowanie. Dodatkowo odpowiemy na pytania, czy jest obowiązkowa i ile kosztuje. Zaczynajmy.

Czym jest klasyfikacja pomieszczeń czystych i stref typu Cleanroom?

Klasyfikacja pomieszczeń czystych i stref typu Cleanroom to proces, który polega na określeniu poziomu czystości pomieszczenia lub strefy w oparciu o ilość cząstek stałych w powietrzu. Pomieszczenia czyste to takie, w których utrzymywane są określone warunki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność, ciśnienie czy prędkość powietrza. Strefy typu Cleanroom to obszary wewnątrz pomieszczeń czystych, które mają jeszcze wyższy poziom czystości. Klasyfikacja pomieszczeń czystych jest niezbędna do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów lub usług, które są w nich wykonywane lub przechowywane.

Jakie są klasy czystości pomieszczeń a jakie czystości powietrza ISO?

Wyróżniamy 4 klasy oceny czystości pomieszczeń: A, B, C i D. Podstawą ich obowiązywania jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2015 roku. Klasy czystości pomieszczeń i powietrza ISO to międzynarodowy standard, który określa maksymalną liczbę dopuszczalnych cząstek stałych w powietrzu na metr sześcienny. Im niższa klasa, tym wyższy poziom czystości. Standard ISO 14644-1 dzieli klasy czystości na dziewięć poziomów: od ISO 1 do ISO 9. Na przykład, w klasie ISO 5 dopuszczalna jest obecność nie więcej niż 3520 cząstek o wielkości 0,5 mikrometra na metr sześcienny powietrza, a w klasie ISO 8 - nie więcej niż 3 520 000. Klasyfikacja pomieszczeń i stref typu Cleanroom odbywa się poprzez pomiary liczby i wielkości cząstek stałych w powietrzu przy użyciu specjalnych urządzeń. Szczegóły na ten temat można sprawdzić na stronie https://bnt-sigma.pl/klasyfikacja-pomieszczen-czystych

W jakich branżach najczęściej stosuje się klasyfikację pomieszczeń?

Pomieszczenie czyste może wydawać się bardzo ogólnym terminem. Gdy jednak zagłębimy się w temat, szybko okazuje się, że przynajmniej w niektórych branżach nabiera on szczególnego znaczenia. Klasyfikacja pomieszczeń czystych ma zastosowanie w wielu branżach, które wymagają wysokiego poziomu higieny i jakości powietrza. Najczęściej spotyka się ją w branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, medycznej, kosmetycznej, spożywczej. W tych branżach produkty lub usługi są narażone na zanieczyszczenie przez mikroorganizmy, pyły lub inne substancje, które mogą wpływać negatywnie na ich skuteczność, trwałość lub bezpieczeństwo produkcji. Pomieszczenie czyste wymaga też regularnej kontroli. Tylko wówczas możliwe jest utrzymanie odpowiedniej klasy czystości powietrza bez uszczerbku dla prowadzonych w nim prac.

Czy dokonanie klasyfikacji poziomu czystości jest obowiązkowe?

Tak. Dokonanie klasyfikacji poziomu czystości jest obowiązkowe dla tych firm, które podlegają normom lub regulacjom prawnych dotyczącym jakości i bezpieczeństwa produktów, lub usług. Na przykład, w branży farmaceutycznej obowiązuje norma GMP (Good Manufacturing Practice), która określa wymagania dotyczące produkcji leków i innych produktów medycznych. Norma ta wymaga, aby pomieszczenia czyste były klasyfikowane i monitorowane pod kątem czystości powietrza i powierzchni. Klasyfikacja poziomu czystości jest również zalecana dla tych firm, które chcą poprawić jakość i konkurencyjność swoich produktów lub usług.

Z jakim kosztem należy się liczyć, chcąc dokonać klasyfikacji pomieszczeń?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź dlatego, że zależy to od szeregu czynników, takich jak wielkość i rodzaj pomieszczenia, spodziewanej klasy czystości. Można jednak przyjąć, że koszt takiej usługi waha się od ok. 3 do 5 tys. zł netto, w zależności od firmy, która wykonuje badania, jak również lokalizacji (opłata może nie uwzględniać kosztu dojazdu na miejsce). Dodatkowo należy się liczyć z tym, że czekają nas koszty związane z przygotowaniem pomieszczeń do klasyfikacji, takich jak czyszczenie, dezynfekcja, odpowiednia wentylacja czy oświetlenie.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, klasyfikacja pomieszczeń czystych i stref typu Cleanroom to ważny proces, który gwarantuje jakość i bezpieczeństwo produktów lub usług wykonywanych, lub przechowywanych w tych pomieszczeniach. Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które świadczą usługi klasyfikacji. Znajomość, chociaż podstaw tego zagadnienia powinna ułatwić każdemu zrozumienie istoty sprawy.

Ładowanie Rozmowy