Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Białko serwatkowe - źródło protein wysokiej jakości

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Białko serwatkowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez sportowców preparatów wysokoproteinowych który, choć kojarzy się przede wszystkim z rozbudową masy mięśniowej, może oddziaływać na ludzki organizm w znacznie szerszym zakresie. Czym jest białko serwatkowe i jakie ma właściwości? Jakie są rodzaje białka serwatkowego i czym różnią się między sobą?

Czym jest białko serwatkowe?

Białko serwatkowe to produkt uboczny, który powstaje w trakcie produkcji różnego rodzaju serów. Serwatka stanowi około 20% wszystkich białek mleka i jest cennym źródłem aminokwasów egzogennych, czyli substancji, które nie są naturalnie syntetyzowane w ludzkim organizmie, dlatego też muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz, wraz z codziennym jadłospisem lub w postaci suplementów diety. W skład białka serwatkowego wchodzą głównie albuminy, jednak związek zawiera także immunoglobuliny, laktoferynę czy lizozym.

Białko serwatki to wysokiej jakości białko, które stanowi pełnowartościowe źródło protein. To naturalny związek pochodzenia zwierzęcego, który doceniany jest przez początkujących miłośników aktywnego trybu życia, doświadczonych sportowców, a także wśród osób niedożywionych, czy tych, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej.

Dostępne na rynku rodzaje białka serwatkowego i ich charakterystyka

Na rynku dostępne są różne formy białka serwatkowego, które różnią się między sobą zawartością białka, węglowodanów, a także ilością tłuszczu czy ceną. Wysokiej jakości odżywek białkowych możesz szukać m.in. u sprawdzonych producentów takich jak OstroVit (https://ostrovit.com/pl/menu/bialka-serwatkowe-18907.html). Wśród preparatów proteinowych bazujących na serwatce można wyróżnić:

  • Koncentrat białka serwatkowego WPC - whey protein concentrate - zawiera 65-80% czystego białka, a jednocześnie dostarcza do organizmu niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. To najtańsza postać białka serwatkowego, która wyróżnia się dobrą przyswajalnością;

  • Izolat białka serwatkowego WPI - whey protein isolate - zawiera ponad 80% czystego białka, a jednocześnie dostarcza do ustroju mniejsze ilości węglowodanów niż białko serwatkowe WPC. To substancja, która wyróżnia się świetną rozpuszczalnością i krótkim czasem wchłaniania;

  • Hydrolizat białka serwatkowego WPH - whey protein hydrolysate - zawiera 9-100% czystego białka i wyróżnia się najkrótszym czasem wchłaniania spośród wszystkich białek serwatkowych, co wynika z faktu, iż podczas tworzenia WPH, w wyniku przetwarzania, białka są rozbijane na krótkołańcuchowe peptydy.

Właściwości białka serwatkowego

Zgodnie z wynikami badań naukowych, odżywki białkowe mogą przyczyniać się do wzrostu siły i masy mięśniowej. Białko serwatkowe wyróżnia się na tle innych preparatów proteinowych, ponieważ w jego składzie można znaleźć znaczne ilości leucyny, czyli aminokwasu, który jest niezwykle istotny w kontekście kształtowania masy mięśniowej. Dodatkowo produkt stanowi również źródło innych aminokwasów egzogennych, które mogą wspomagać syntezę białek mięśniowych. Białko serwatkowe także może pozytywnie wpływać na powysiłkową regenerację, przyczyniając się do nasilenia procesów anabolicznych i zahamowania katabolizmu mięśniowego. Tym samym serwatka może sprzyjać zwiększeniu ilości jednostek treningowych i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Białko serwatkowe może również zwiększać uczucie sytości i hamować apetyt, a tym samym może być niezwykle pomocnym środkiem podczas redukcji masy ciała. Serwatka może też przyczyniać się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi, stymulując większe wydzielanie insuliny, a co więcej, białko serwatkowe może być stosowane w przeciwdziałaniu sarkopenii - związek może poprawiać siłę mięśni wśród osób cierpiących na to schorzenie.

Bezpieczeństwo stosowania białka serwatkowego

Białko serwatkowe uznawane jest za bezpieczną substancję, która zgodnie z wynikami analiz naukowych, może korzystnie oddziaływać na pracę organizmu człowieka. Ważne jednak, aby odżywki białkowe stosować w odpowiednich dawkach, zgodnie z rekomendacją producenta - spożywanie zbyt dużych ilości serwatki może przyczynić się bowiem do występowania zaburzeń ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, nudności czy bóle brzucha, a w dłużej perspektywie może też negatywnie oddziaływać na pracę wątroby i nerek.

Ostrożność powinny zachować także osoby borykające się z nietolerancją laktozy - wówczas zamiast popularnego koncentratu białka serwatkowego, który może zawierać laktozę, lepiej wybrać hydrolizat lub izolat białka serwatkowego, który nie powinien powodować uczucia dyskomfortu i występowania nieprzyjemnych dolegliwości.

 

57 characters selected
Ładowanie Rozmowy