Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

6 zdrowych nawyków żywieniowych, które możesz wprowadzić od zaraz

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Wiosna zachęca nas do nowych wyzwań i lepszego zadbania o potrzeby organizmu. Co ważne, bardzo często wcale nie potrzeba ogromnej rewolucji, by korzystnie wpłynąć na zdrowie. Poznaj skuteczne nawyki żywieniowe, które odmienią Twoje życie na lepsze.

1. Zadbaj o nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie organizmu w dużej mierze decyduje o jego prawidłowym funkcjonowaniu, a więc Twoim dobrym samopoczuciu i pięknym wyglądzie. Spróbuj ograniczyć, a być może z czasem zupełnie wyeliminować, słodzone, gazowane napoje, zastępując je wodą i ziołowymi naparami. Aby pamiętać o konieczności codziennego dostarczania odpowiedniej ilości płynów, warto zainstalować aplikację mobilną, która będzie nam o tym przypominać. 

2. Spożywaj regularne posiłki

Regularne posiłki stoją na straży właściwego metabolizmu, pozwalają utrzymać smukłą sylwetkę i wyeliminować podjadanie. Jeśli ciągle pomijasz śniadania i często zastępujesz obiad batonem lub drożdżówką, przyszedł czas, by to zmienić. Pomocną opcją może okazać się dobrze dobrany catering dietetyczny z Katowic, dzięki któremu będziesz każdego dnia spożywać odpowiednią ilość wysokiej jakości posiłków.

3. Nie przejadaj się i nie głoduj

Choć nadmiar spożywanych kalorii nie służy zdrowiu i zgrabnej sylwetce, warto pamiętać także o tym, że zbyt ubogoenergetyczna dieta także nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ spowalnia metabolizm i sprzyja niedoborom. Kluczowy jest, jak zawsze, zdrowy rozsądek, który nakazuje dążyć do równowagi. Aby odżywiać się racjonalnie, wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a przygotowując posiłki wspieraj się aplikacją w telefonie lub tablicami kalorii.

4. Zasmakuj w warzywach

Staraj się wzbogacać każdy posiłek o warzywa. Przetestuj modne warzywne koktajle, placki, surówki i sałatki, a Twoja dieta stanie się bardziej urozmaicona, co przełoży się na jej prozdrowotne walory. Eksperymentuj z technikami, takimi jak duszenie, pieczenie, blanszowanie, kiszenie lub suszenie, dzięki którym łatwiej przekonać się do spożywania jarzyn obfitujących w cenne witaminy, sole mineralne oraz błonnik.

5. Dbaj o higienę w kuchni

Higiena w kuchni to podstawa, jeśli chcesz zminimalizować ryzyko chorób oraz zatruć pokarmowych. Staranne mycie rąk i dezynfekowanie powierzchni pozwala ustrzec się od szkodliwych mikroorganizmów, których nie brakuje szczególnie przy obróbce surowego mięsa, jajek i warzyw. Regularnie wymieniaj ściereczki i deski kuchenne, a także systematycznie sprzątaj lodówkę, przemywając półki octem lub delikatnym detergentem.

6. Usiądź do posiłku i delektuj się nim

Pośpiech nie popłaca w wielu dziedzinach, a jedzenie jest jedną z nich. Spożywanie posiłków w biegu i stresie, nie tylko nie pozwala docenić ich walorów smakowych, ale także zaburza przeżuwanie pokarmu, co prowadzi do problemów trawiennych. Spokojne konsumowanie posiłku jest nie tylko o wiele przyjemniejsze, ale także zmniejsza ryzyko przejadania się, ponieważ mózg potrzebuje około 15-20 minut, by odebrać sygnał informujący o tym, że jesteś już najedzony.

Zmierzaj do celu metodą małych kroków

Gdy tylko zaczniesz regularnie praktykować któryś z wymienionych wyżej nawyków, stopniowo wejdzie Ci on w krew, by na stałe zagościć w Twojej codziennej rutynie. Zmiany najlepiej jest wprowadzać stopniowo, dzięki czemu z pewnością nie stracisz motywacji. Efekty pozornie drobnych działań przyjdą szybciej niż myślisz, jednak aby tak było, nie szukaj wymówek i zacznij już dziś!

Ładowanie Rozmowy