Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W Siemianowicach Śląskich powstał mural na stulecie Powstań Śląskich

Dodano: , źródło: fot. Tomasz Żak / UMWS

W Siemianowicach Śląskich odsłonięto tablicę pamiątkową i mural z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

W uroczystościach zorganizowanych przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej i firmę Rosomak S.A. wzięła udział Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także prezydenci Piekar Śląskich i Siemianowic Śląskich.

„Śląskie pamięta o heroicznej postawie i poświęceniu powstańców śląskich i ich wkładzie w powrót Górnego Śląska do Ojczyzny. Chcemy przypominać o tych wydarzeniach i tych postaciach przede wszystkim młodemu pokoleniu, a tego typu inicjatywy doskonale do nich trafiają i wpisują się w organizowane w regionie obchody stulecia wybuchu Powstań Śląskich. To także piękny przykład społecznej odpowiedzialności biznesu” – podkreślała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Mural o powierzchni 450 m² upamiętnia bohaterów Powstań Śląskich urodzonych lub zamieszkałych w Siemianowicach Śląskich, którzy poza Wojciechem Korfantym, pozostawali w cieniu historii.

Wśród postaci na muralu znaleźli się:

  • płk. Jan Emil Stanek (dowódca, który wydał rozkaz o rozpoczęciu II Powstania),
  • Tadeusz Bawół (członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnik III Powstania, znany na świecie tenor operowy),
  • Walenty Fojkis (dowódca 1 Pułku Powstańczego im. J. Piłsudskiego podczas III Powstania Śląskiego),
  • Zdzisław Tadeusz Stęślicki (kurier Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, który w III Powstaniu, jako porucznik Wojska Polskiego, pełnił służbę przy Komendzie Głównej Powstańczej).

Mural wykonał Wojciech Walczyk.

Projekt jest hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła o wolność kraju i małej ojczyzny. Dzięki bohaterskim zrywom Powstańców Śląskich, ich determinacji i ofiarności, znacząca część Górnego Śląska została w 1922 roku włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej. Mural jest wspólną inicjatywą spółki Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ładowanie Rozmowy