Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie pamięta o swojej tożsamości

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Tomasz Żak

O znaczeniu powstań śląskich i planach związanych z obchodami stulecia tych wydarzeń w regionie rozmawiali uczestnicy konferencji „100-lecie Powstań Śląskich”

W konferencji uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, historyk dr Andrzej Krzystyniak, a także dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubek i redaktor Tomasz Sakiewicz. Moderatorem dyskusji był prof. Zygmunt Woźniczka.

Powrót Śląska do Ojczyzny to najlepsze, co mogło się mieszkańcom tych ziem przytrafić. Dzięki temu możemy dziś stanowić własne prawa, myśleć i działać po polsku, a przede wszystkim żyć w wolnym kraju. Nie zapominamy o poświęceniu i ofierze powstańców, dlatego chcemy godnie uczcić ich trud poprzez obchody stulecia tych wydarzeń, organizując wiele spotkań i imprez, które mają trafić także do młodych ludzi. Chcemy opowiedzieć historię Śląska w sposób nowoczesny i barwny – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Uczestnicy konferencji mówili o znaczeniu powstań w kontekście współczesnych wydarzeń

Śląsk w świadomości Polaków się bardzo zintegrował i powstania śląskie są elementem polskiej świadomości i dumy. Czujemy się dumni z dokonań Śląska jako części narodu polskiego. Zanikają dziś te odrębności, które mogłyby być dla jedności narodu niebezpieczne, a ubogacają Polskę – mówił redaktor Tomasz Sakiewicz.

Województwo Śląskie od kilku lat organizuje uroczystości związane ze stuleciem wybuchu powstań śląskich, inspirując liczne wydarzenia, konferencje, wystawy i warsztaty, upamiętniające uczestników bohaterskich zrywów narodowościowych.

Powinniśmy pamiętać o powstaniach śląskich i promować je w skali kraju. Powstańcy doprowadzili nie tylko do powrotu Śląska do Ojczyzny, ale odegrali istotną rolę w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Polski. To nie był epizod, ale cała działalność w okresie międzywojennym. Rzeczpospolita zawsze była państwem wielokulturowym, o różnych poglądach i wyznaniach, jednak wszystkich łączyła miłość do Polski. Ta odrębność Śląska wzbogaca polską kulturę, a jej symbolem był Wojciech Korfanty, który rozumiał tę różnorodność, a jednocześnie czuł się Polakiem. Bez niego nie byłoby Śląska w Polsce – mówił prof. Zygmunt Woźniczka, dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Uczestnicy spotkania podkreślali zgodnie, że ówczesna sytuacja geopolityczna miała istotny wpływ na wydarzenia na Śląsku.

Śląsk jest wielokulturowy. Obok siebie żyli tu zawsze przedstawiciele wielu narodowości i wyznań. Koniec tego okresu nastąpił we wrześniu 1939 roku, wraz z wkroczeniem do Polski wojsk niemieckich. Trzeba pamiętać o tym, że Polska była dla Ślązaków dużo atrakcyjniejszym wyborem niż zrewoltowane w owym czasie Niemcy – przekonywał dr Andrzej Krzystyniak.

W tej dyskusji dotyczącej nawiązania do lat powstań, zabrakło mi jednego słowa: entuzjazm. Entuzjazm po wielkiej wojnie, epidemii. Polska jawiła się wówczas jako wielka przygoda, strefa wolności, do której warto przynależeć – dodał prof. Zbigniew Kadłubek.

W trakcie spotkania marszałek Jakub Chełstowski mówił również o planach związanych z tegorocznymi obchodami stulecia trzeciego powstania śląskiego. Planowana jest realizacja serialu o Wojciechu Korfantym, ale również wydarzenia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich, a w maju ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich w wojewódzkich instytucjach kultury. Planowana jest także inauguracja portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.

Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Ładowanie Rozmowy