Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Prof. Woźniczka został dyrektorem Instytutu Myśli Polskiej

Dodano:

Prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, został dyrektorem Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Instytucja powstała z przekształcenia Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Przeciwko tym zmianom protestowała cześć środowisk kulturalnych i naukowych województwa śląskiego.

Instytut Myśli Polskiej powstał z przekształcenia Regionalnego Instytutu Kultury

Instytut Myśli Polskiej rozpoczął swoją działalność w styczniu tego roku. Początkowo kierował nim Adam Pastuch, który wcześniej był dyrektorem Regionalnego Instytutu Kultury, ale dla wielu było jasne, że to tylko chwilowe. Dyrektor Pastuch złożył rezygnację, a na jego miejsce zarząd województwa śląskiego powołał prof. Zygmunta Woźniczkę – jednego z pomysłodawców zmian tej instytucji.

- Cieszę się, że inicjatywa środowisk naukowych i patriotycznych uzyskała poparcie władz regionu. Wierzę, że uda nam się rozszerzyć działalność Regionalnego Instytutu Kultury o ten ważny element jakim jest dorobek Wojciecha Korfantego i myśli polskiej na Śląsku. To nie przekreśla tradycji Śląska, jego wielokulturowości, ale jednocześnie wzbogaca ją i jest ważnym elementem promocji regionu, bo przecież postać Wojciecha Korfantego idealnie się do tego nadaje – w listopadzie ubiegłego roku podkreślał prof. Woźniczka.

Przeciwko zmianom protestowali ludzie kultury i nauki

Decyzja o przekształceniu Regionalnego Instytutu Kultury w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego została podjęta w grudniu ubiegłego roku. Stało się to pomimo protestów części środowisk kulturalnych i naukowych województwa śląskiego. Pod petycją  w tej sprawie podpisało się ok. 1,4 tys. osób. 

- Chcemy, by regionalne instytucje kultury na Śląsku były czymś więcej niż miejscami promocji regionu i dowodzenia jego odwiecznej polskości, krzewionej w ramach łopatologicznie preparowanej historii. Śląsk zasługuje na bardziej ambitną, oryginalną i niezależną politykę kulturalną, której jako mieszkanki i mieszkańcy tego regionu mamy prawo od Pana Marszałka wymagać! - napisano w apelu do marszałka województwa.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, przekonywał przed głosowaniem na sesji sejmiki, że statut instytutu w zakresie szeroko rozumianego regionalizmu nie został zmieniony. Dodał, że zostanie zmieniona jedynie nazwa, a nie charakter tej instytucji.

Prof. Zygmunt Woźniczka pochodzi z Sosnowca. Studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim ukończył z wyróżnieniem. W latach 2002–2005 był zastępcą dyrektora, a obecnie jest pracownikiem Instytutu Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UŚ. Od roku 2005 obejmuje stanowisko dyrektora Katedry Badania Najnowszych Dziejów Górnego Śląska. W ubiegłych latach pracował również w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Krakowie i w Wyższej Szkole Humanistycznej w Katowicach. 

Ładowanie Rozmowy