Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nowa galeria handlowa w Łaziskach Górnych. Mieszkańcy miasta podzieleni

Dodano: , źródło: Metropolitan Investment S.A

Plany budowy nowego centrum handlowego na terenie powiatu mikołowskiego są kością niezgody między mieszkańcami Łazisk Górnych. Choć powstanie pawilonu w celach handlowych i usługowych zapowiadane jest od dawna to prace wciąż nie ruszyły, a termin oddania centrum do użytku przekładano już kilka razy.

O czym mowa? O Metro Park Łaziska Górne. Ma być to obiekt handlowo–usługowy w modelu retail park. Inwestor zapowiada, że centrum będzie miało powierzchnię około 9 tys. metrów, a do obiektu przynależeć ma blisko 400 miejsc parkingowych. Centrum handlowe, w którym ma znaleźć się około 20 sklepów i punktów usługowych, w tym miejsce na lokal typu dyskont spożywczy stanie w pobliżu obwodnicy i ul. Ogrodowej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie MOSiR Łaziska Górne i osiedli mieszkaniowych, a także drogi krajowej nr 81 na trasie Katowice-Mikołów-Żory-Skoczów.

metro park łaziska górne 2.jpg
fot. Metropolitan Investment S.A
 

W pobliżu pojawi się również restauracja typu drive-thru i stacja benzynowa. Inwestorem projektu jest projektu jest Metropolitan Investment, a za koncepcję komercyjną odpowiada firma Mallson Polska. Co ciekawe, Metropolitan podpisał umowę przedwstępną na zakup działki dwa lata temu, w lutym 2018 roku. Termin oddania obiektu do użytku był przekładany wielokrotnie – dziś wiadomo, że centrum handlowe ma być gotowe z końcem tego roku, jednak prace wciąż się nie rozpoczęły.

Mieszkańcy Łazisk Górnych wyraźnie podzielili się w sprawie powstania w ich mieście nowego centrum handlowego. Jednym z koronnych argumentów pojawiających się w dyskusji na ten temat jest mnogość tego typu obiektów w okolicy.

Przecież to zupełnie wypompuje życie z centrum miasta. Tychy są tego dobrym przykładem. Powstał Gemini Park i centrum umiera. Naprawdę trzeba mieć poczucie humoru, żeby pozwolić na zabudowę 9000 mkw powierzchni budynkiem handlowo-usługowym! Brawo władze miasta! Mam nadzieję, że to nie dojdzie do skutku, bo nic tylko przyjdzie się spakować i wyprowadzić. Tylko nie wiem gdzie. Galeria za galerią... – stwierdza jeden z komentatorów na Facebooku.

Mieszkańcy przypomnieli również, że w Żorach od kilkunastu miesięcy powstaje Galeria Wiślanka, a wiele sklepów można znaleźć również w pasażu CH Auchan. W ubiegłym roku otwarto także Galerię Libero na granicy Brynowa i Ligoty w Katowicach. Dodatkowo w samej stolicy powiatu – Mikołowie – wycofywanie się handlu jest dostrzegalne - sporo powierzchni sklepowych w CH Auchan stoi pustych, podobnie w Galerii PiK.

Wielu mieszkańców uważa, że ważniejsze od tworzenia kolejnych punktów handlowych jest wzbogacanie lokalnej zieleni. Pojawiają się pomysłu utworzenia parku. Mimo tego, że w okolicy nie rośnie zbyt wiele drzew. To jednak nie przekonuje wielu osób, dla których jakośc powietrza jest priorytetem.

Zamiast sprzedawać działki pod kolejny beton, może miasto zacznie iść w stronę przyrody. Żyjemy w regionie o jednym z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie. Zacznijmy sadzić drzewa, zróbmy oczka wodne, niech jest czym oddychać. Walka ze smogiem przez likwidacje pieców na węgiel nie rozwiąże problemu – przekonuje jeden z komentatorów.

Dyskusję można śledzić na Facebooku. O tym, czy utworzenie w Łaziskach Górnych kolejnej galerii handlowej jest zasadne dowiemy się za kilka miesięcy.

Ładowanie Rozmowy