Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Kuratorium Oświaty promuje konkurs poświęcony antyaborcyjnej tematyce

Dodano: , źródło: Kuratorium Oświaty w Katowicach, www.pro-life.pl

Kuratorium Oświaty w Katowicach promuje XVII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Ci, którzy znajdą się w gronie laureatów, otrzymają dodatkowe punkty przydające się podczas rekrutacji do szkół średnich.


Warto dodać, że jego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Patronat nad wydarzeniem objęły delegatury KO w Krakowie, Katowicach, Białymstoku i Lublinie. Co więcej, zgłoszenia należy przesyłać do 25 marca, kiedy to w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Można przyjąć, że to konkurs jak każdy inny, ale jeśli przyjrzymy się dokładnie tematyce, okazuje się, że niekoniecznie tak jest. Promowana tematyka nie jest neutralna światopoglądowo.

Jest to o tyle kontrowersyjne, że instytucja, jaką jest kuratorium, sprawująca nadzór pedagogiczny, powinna być neutralna na każdym polu. Tymczasem promuje konkurs o wydźwięku antyaborcyjnym. Co więcej, w katowickim kuratorium wciąż toczy się sprawa nauczyciela z Tarnowskich Gór, który uczestniczył w demonstracjach podczas Strajku Kobiet. Wspomniany pedagog to Michał Sporoń. Przyznał, że brał udział w spacerach organizowanych po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, na mocy której przerywanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu jest nielegalne.

Tematyka konkursu obejmuje wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne jak antykoncepcja, aborcja, „in vitro” czy eutanazja. Pro-life to także miłość, rodzina, adopcja. Jak czytamy na stronie internetowej konkursu "zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach".

XVII edycja Konkursu zostanie przeprowadzona w trzech kategoriach wiekowych: kl. IV-VI, klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe oraz rozstrzygnięta w trzech kategoriach:

  • literackiej: wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna;
  • plastycznej: plakat, grafika, malarstwo, montaż, gablota szkolna lub parafialna;
  • multimedialnej: strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny.

Jest o co walczyć, ponieważ przewidziano cenne nagrody. Na laureatów ze szkół ponadpodstawowych czekają nagrody pieniężne w wysokości 1500, 1200 i 900 zł. Z kolei zwycięzcy reprezentujący szkoły podstawowe otrzymają nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, gry planszowe i książki.

Szczegóły związane z konkursem można znaleźć na stronie internetowej: www.pro-life.pl. Uczniowie z województwa małopolskiego, którzy wezmą udział w konkursie i znajdą się w gronie laureatów mogą być już pewni, że otrzymają dodatkowe punkty, które przybliżą ich do zwycięstwa podczas rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, konkurs wpisany został do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół w tym województwie. Analogiczna lista obowiązująca a naszym województwie jeszcze nie została opublikowana.

Ładowanie Rozmowy