Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Strajk kobiet. Blokady ulic i kolejne protesty odbyły się we wtorek na Śląsku 

Dodano:

Aborcja znowu podzieliła polskie społeczeństwo. Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która niemal zupełnie zakazała aborcji w naszym kraju. We wtorek w wielu śląskich miastach odbyły się kolejne manifestacje w obronie praw kobiet. Zobaczcie relacje z niektórych śląskich miast. 


Katowice - protest przed archikatedrą Chrystusa Króla

W Katowicach spontaniczne manifestacje odbywają się codziennie od pięciu dni. Kolejną zorganizowano we wtorek, 27 października. Tradycyjnie już protest rozpoczął się przed archikatedrą Chrystusa Króla. Następnie zebrani przeszli przez centrum miasta.

Frekwencja była niższa niż w poprzednich dniach, ale wciąż było głośno, dosadnie i nie brakowało mocnych słów pod adresem rządu. Odpalono też race. 


Ruda Śląska - pierwszy strajk kobiet

W Rudzie Śląskiej we wtorek odbył się pierwszy strajk kobiet. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Manifestującym towarzyszyła policja, ale ograniczała się ona jedynie do zabezpieczenia trasy przemarszu strajkujących i dbania o ich bezpieczeństwo.

Pod kościołem pw. św. Pawła Apostoła ustawiło się kilkanaście osób, które pilnowały świątyni i wejścia do niej. Nie doszło jednak do konfrontacji z protestującymi. Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Czytaj więcej: W Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet! [ZDJĘCIA I WIDEO]


Żory - "Rewolucja jest kobietą"

We wtorek w Żorach odbył się kolejny strajk kobiet. Żorzanki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się na żorskim rynku. Później demonstranci przeszli m.in. ulicami Moniuszki i Bryńską. 

Wielu protestujących przyniosło ze sobą transparenty. Na czele marszu trzymano duży baner z hasłem "Rewolucja jest kobietą". Przed biurem Prawa i Sprawiedliwości zapłonęły kolejne znicze, pozostawiono też "wiadomości" dla parlamentarzystów z regionu. Strajk kobiet zakończył się na rynku.

Czytaj więcej: W Żorach odbył się kolejny strajk kobiet!


Świętochłowice - kolejny protest w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Wczoraj o godzinie 18 w Świętochłowicach odbył się kolejny protest w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Protestujący rozpoczęli przemarsz od Placu Słowiańskiego w stronę Piaśnik, a następnie skierowali się w stronę świętochłowickiej siedziby Prawa i Sprawiedliwości. 

Czytaj więcej: Ulicami Świętochłowic przeszła manifestacja przeciwko orzeczeniu TK w sprawie aborcji


Mikołów - wielu protestujących przyniosło ze sobą transparenty

W Mikołowie również odbył się kolejny strajk kobiet. Mieszkańcy przeszli ulicami miasta pod kościół św. Wojciecha. Wielu protestujących przyniosło ze sobą transparenty. Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna"; "Dość ciosów poniżej pasa"; "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje"; "Rząd na bruk"; "Kobieta też człowiek" - to tylko niektóre z haseł, jakie na nich umieszczono.

Czytaj więcej: W Mikołowie odbył się kolejny strajk kobiet!​​​​​​​

Ładowanie Rozmowy