Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

„Górnicze Charaktery” to nowa piosenka rapera Marcina Grosa stworzona z okazji Barbórki

Dodano: , źródło: bytom.pl, Grosu, fot. screen z teledysku

Górnicze święto, czyli Barbórka, tradycyjnie przypada 4 grudnia. W tym roku z uwagi na sytuację pandemiczną świętowanie zostało przełożone. Marcin Gros, występujący pod pseudonimem Grosu, nagrał za to piosenkę „Górnicze Charaktery”, którą zadedykował górnikom. 

Grosu to znany raper, który śpiewa i po polsku, i po śląsku - zazwyczaj o Bytomiu i Górnym Śląsku. W swoich utworach porusza tematy bliskie mieszkańcom górniczego regionu. Niedawno miała miejsce premiera jego najnowszego teledysku zatytułowanego „Górnicze Charaktery”.

Posłuchajcie utworu!

 

Klip kręcono m.in. w okolicy Elektrociepłowni Szombierki czy w pobliżu byłej kopalni Powstańców Śląskich. Jak przyznają twórcy,  „Górnicze charaktery” to kontynuacja corocznej tradycji tzw. hołdu Śląska i ziemi robotniczej.

- Utwór przygotowany jest specjalnie pod okazję zbliżającej się 4 grudnia BARBÓRKI. Tym razem jest to dzieło nie tylko ludzi związanych z Górnym Śląskiem, ponieważ w utworze gościnnie występują EGON (Głogów) oraz ŻEBRO (Lubin), czyli przedstawiciele Dolnego Śląska, którzy zarówno są raperami jak i pracownikami KGHM Polska Miedź S.A. Jednym słowem utwór to kolaboracja GÓRNY i DOLNY ŚLĄSK oraz złożenie hołdu górnikom jak również rodzinom i ludziom związanym z otoczką dotyczącą tradycji i kultury zarówno na Górnym Śląsku jak i na Dolnym Śląsku – czytamy w opisie wideokolipu na Youtubie.

Piosenka pochodzi z najnowszej płyty „Medium”. Raper na co dzień pracuje na poczcie w Zabrzu przy sortowaniu paczek. Jak sam mówi, jest lokalnym patriotą, a w swoich piosenkach wiele miejsca poświęca trudnej górniczej pracy.

 

Ładowanie Rozmowy