Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wernisaż wystawy Angeliki Puff "UCIELEŚNIONY RELIKT"

  • Rozpoczęcie wydarzenia:
  • Miejsce wydarzenia: Pałac w Nakle Śląskim ul. Parkowa 1
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Angeliki Puff, artystki posługującej się malarstwem, performansem oraz formą site-specific. Jej praktyka artystyczna skupia się na badaniu tożsamości poprzez ciało, pamięć oraz rytuał. Wydarzenie odbędzie się 30 maja 2025 r. o godz. 18.00.

Podczas wernisażu odbędzie się performans artystki, wstęp wolny

Kurator wystawy: dr Marta Czarnecka-Tokarz

Wystawa „Ucieleśniony relikt” to przestrzeń dialogu między pokoleniami, ciałem a miejscem, indywidualną historią a wspólnotowym doświadczeniem. Artystka podejmuje refleksję nad pamięcią ciała i rolą kobiecego doświadczenia jako nośnika przemian i rytuałów przekraczających czas.

Punktem wyjścia dla projektu stała się osobista opowieść o relikcie warkocza – włosach przechowywanych przez lata przez babcię artystki – który w instalacji zostaje przekształcony w kolektywny obiekt pamięci i oporu.

Angelika Puff (ur.1994) tworzy w medium malarstwa, performansu oraz​ site-specific. W 2023 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach z wyróżnieniem. Brała udział w rezydencji i stażu w DOOR Creative Studio w Amsterdamie (2020-2021). Prezentowała prace na wystawach indywidualnych, takich jak “Krew korzeni” w galerii Jak Zapomnieć w Krakowie, oraz na wystawach zbiorowych, w tym “Najlepsze Dyplomy” w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku (2024). Jej działalność
performatywna obejmuje m.in. performance “They are riding the copper wave and only wear fur inside” w Salon, Bazylea, Szwajcaria. Jest założycielką ARENA Art Space, organizacji realizującej projekty edukacyjno-społeczne w sztuce
performatywnej w Europie. Jej twórczość bada tożsamość poprzez miejsce pochodzenia, relację z naturą i
rytuał, eksplorując symbolikę, tradycje oraz pierwotne formy ludzkiego doświadczenia.

Wystawa ma charakter site-specific i obejmuje działania performatywne, angażując zarówno przestrzeń, jak i odbiorców w proces redefinicji wspólnoty i pamięci.

Wystawa będzie prezentowana do 29 czerwca 2025 r.