Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Transformacja bez granic. Jakub Chełstowski spotkał się z gubernatorem stanu Parana

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Marszałek Jakub Chełstowski spotkał się gubernatorem brazylijskiego stanu Parana, Carlosem Massa Ratinho Juniorem.

Zacieśnianie współpracy z Brazylią

"Ta wizyta jest kolejnym krokiem do zacieśnienia współpracy Województwa Śląskiego z brazylijskim stanem Parana. Przypomnę, że to Komisja Europejska wytypowała nasz region do nawiązania relacji. To duże wyróżnienie i docenienie roli naszego regionu, zmian, które w nim zachodzą, szczególnie tych związanych z transformacją energetyczną i zieloną gospodarką. Wierzę, że podpisane w tym roku w Kurytybie porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków, przyczyni się do realizacji wielu wspólnych przedsięwzięć. Jest wiele obszarów, które mimo różnic jesteśmy w stanie rozwijać ucząc się od siebie nawzajem" – tłumaczy marszałek Jakub Chełstowski.

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska wskazała Województwo Śląskie do nawiązania relacji ze stanem Parana w Brazylii. W październiku 2023 roku w Parlamencie Europejskim podsumowano dotychczasową współpracę w tym zakresie, która umożliwia wymianę doświadczeń w obszarze programowania i zarządzania rozwojem gospodarczym i innowacyjnym, w szczególności wdrażania i monitorowania inteligentnych specjalizacji. Współpraca pozwala także na lepsze poznanie zależności kulturowych, wynikających z historii obu regionów.

Wspólne problemy i wyzwania

Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy Województwem Śląskim i stanem Parana podpisano 17 kwietnia 2023 roku w Kurytybie. Oba regiony zmagają się podobnymi problemami i wyzwaniami, stąd szereg podjętych wspólnie inicjatyw, m.in.:

  • wspólny wniosek projektowy w obszarze nawozów z osadów ściekowych do programu INNOGLOBO (NCBiR) – złożony przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) oraz firmę Sanepar z Brazylii.,
  • podjęcie rozmów o przystąpieniu stanu Parana do inicjatywy BraSilesia, a tym samym rozbudowy sieci współpracy,
  • nawiązanie rozmów o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej, Parkiem Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice”, w obszarach: realizacji projektów badawczych i innowacyjnych, rozwoju i wsparcia start-upów.

Województwo śląskie współpracowało wcześniej z brazylijskim regionem Minas Gerais. Podjęte działania zaowocowały stworzeniem programu akceleracyjnego BraSilesia, którego misją jest wsparcie startupów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw w celu poszukiwania partnerów biznesowych i klientów dla powstających firm oraz tworzenia wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Ładowanie Rozmowy